Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë eliminuar tashmë rreth 77,950 trupa ruse në Ukrainë nga 24 shkurti deri më 9 nëntor, duke përfshirë 780 vetëm gjatë ditës së kaluar.

Lajmi u njoftua nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në Facebook.

Humbjet totale luftarake të armikut përfshijnë gjithashtu 2,801 tanke (+15 gjatë ditës së kaluar), 5,666 automjete luftarake të blinduara (12), 1,802 sisteme artilerie (+11), 393 sisteme raketash të shumëfishta lëshimi (+2), 205 sisteme mbrojtëse (+2 ), 278 avionë luftarakë, 260 helikopterë (+0), 4,227 mjete motorike dhe depozita karburanti (+11), 16 anije luftarake/prerëse, 1,483 mjete ajrore pa pilot (+7), 159 njësi të pajisjeve speciale. Gjithsej 399 raketa të lundrimit armik u rrëzuan.

Të dhënat për humbjet e armikut po sqarohen më tej.

1667980280 287
1667980280 287

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb