Mbrojtësit ukrainas shkatërruan 13 objektiva të armikut në rajonin Kherson, duke përfshirë dy depo municionesh, një tank, një transportues traktori të blinduar me shumë qëllime dhe gjashtë automjete ushtarake.

“Në rajonin e Khersonit, njësia lëvizëse e Brigadës së Mekanizuar të 28-të të Veçantë dhe njësia e Gardës Kombëtare shkatërruan 13 objektiva të pushtuesve. Falë zbulimit të suksesshëm të kryer nga dy grupe të kombinuara të Brigadës së 28-të të Mekanizuar të Veçantë dhe Brigadës së 27-të Pechersk të Gardës Kombëtare të Ukrainës, Forcat Mbrojtëse të Ukrainës goditën më shumë objekte që ushtria armike përdori për të mbajtur rajonin. Objektet përfshijnë dy depo municionesh, një tank, një transportues traktori të blinduar me shumë qëllime, gjashtë automjete ushtarake, duke përfshirë katër xhipa, dhe dy gropa ku fshihej personeli”, ka postuar në Facebook shërbimi për shtyp i Komandës Operative “Jugore” .

Nga 24 shkurti deri më 25 tetor, Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës eliminuan rreth 68,420 ushtarë rusë, përfshirë 480 pushtues gjatë ditës së kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb