Forcat e Armatosura të Ukrainës u bënë thirrje ushtarakëve të forcave të Republikës së Bjellorusisë dhe Federatës Ruse që të dorëzohen sapo të kalojnë në Ukrainë.

Ushtria ukrainase u kërkoi bjellorusëve që të mos ndjekin urdhrat kriminale të komandës së tyre, duke u bërë thirrje atyre të fikin motorët e automjeteve të tyre luftarake, të shkarkojnë armët dhe të ngrenë flamuj të bardhë. Në këmbim, ushtria bjelloruse do të marrë garanci për një qëndrim dinjitoz në baza ushtarake të pajisura posaçërisht, ndërsa pajisjet dhe armët e tyre do të ruhen në kushtet e duhura dhe ushtarët do të mund të kthehen në shtëpi, duke marrë armët pas përfundimit të luftës.

Në të njëjtën kohë, Shtabi i Përgjithshëm kujtoi se forcat ruse që luftojnë kundër Ukrainës kanë dy mundësi: të dorëzohen, e cila do t’u shpëtonte jetën, ose të vdisnin në fushën e betejës.

Në veçanti, është e sigurt të dorëzoheni pasi të pastrohen kushtet me zyrtarët e autorizuar nga komanda ukrainase duke kontaktuar linjën telefonike të projektit të drejtuar nga qeveria “Khochu Zhyty” (Dua të jetoj): +38 066-580-34-98 , +38 093-119-29-84 (24/7) ose duke përdorur chatbotin “Dua të jetoj”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb