Gjatë ditës, trupat ukrainase zmbrapsën sulmet ruse pranë katër vendbanimeve të populluara. Njëzet sulme ajrore u nisën mbi pushtuesit.

Siç u përmend, trupat ruse përpiqen të mbajnë territoret e pushtuara përkohësisht dhe të përqendrojnë përpjekjet e tyre në frenimin e veprimeve të Forcave të Mbrojtjes të Ukrainës në zona të caktuara. Në të njëjtën kohë, armiku nuk ndalet së përpjekuri për të shkuar në ofensivë në drejtimet Bakhmut dhe Avdiivka.

Gjatë ditës, njësitë e Forcave të Mbrojtjes të Ukrainës zmbrapsën sulmet ruse në zonat e Ohirtseve, rajoni i Kharkiv, Bilohorivka, rajoni Luhansk, Novokalynove dhe Marinka, rajoni Donetsk.

Pushtuesit granatojnë pozicionet ukrainase përgjatë vijës së kontaktit, përforcojnë pozicionet dhe linjat e tyre mbrojtëse në drejtime të caktuara dhe kryejnë zbulim ajror. Duke shkelur të drejtën ndërkombëtare humanitare, ligjet dhe zakonet e luftës, armiku vazhdon të godasë infrastrukturën kritike dhe shtëpitë e civilëve.

Gjatë ditës, trupat ruse kryen nëntë sulme me raketa dhe dhjetë sulme ajrore, më shumë se dhjetë sulme MLRS.

Zonat e më shumë se 10 vendbanimeve, duke përfshirë Kievin, Zhytomyr, Kharkiv, Dnipro, Kryvyi Rih, Zaporizhzhia, Mykolaiv, Kurakhove të rajonit Donetsk dhe Trykhaty të rajonit Mykolaiv, u vunë nën zjarrin e armikut gjatë ditës.

Sipas të dhënave të Shtabit të Përgjithshëm, rusët përdorën raketa lundrimi, aviacioni dhe të drejtuara kundërajrore për të nisur sulmet. Në një drejtim, pushtuesit përdorën katër UAV-të Shahed-136 të prodhimit iranian, tre prej të cilave u rrëzuan nga njësitë e Forcave të Mbrojtjes të Ukrainës.

Situata nuk ka ndryshuar ndjeshëm në drejtimet Volyn dhe Polissia. Republika e Bjellorusisë vazhdon të mbështesë agresionin e armatosur të Federatës Ruse kundër Ukrainës, duke siguruar infrastrukturën dhe hapësirën e saj ajrore.

Ekziston një kërcënim për sulme raketore dhe ajrore, si dhe përdorimin e dronëve luftarakë Shahed-136 nga territori i Bjellorusisë.

Në drejtime të tjera, trupat ruse hapën zjarr. Në veçanti, në drejtimin Siversky, armiku goditi vendbanimin Yunakivka të rajonit Sumy me artileri tubash.

Në drejtimin Slobozhansky, pushtuesit përdorën mortaja, artileri tubash dhe raketash për të sulmuar zonat e vendbanimeve Vovchanski Khutory, Hryhorivka, Komisarove, Ohirtseve, Starytsia dhe Strilecha. Në drejtim të Kupyansk, rusët granatuan zonat e Berestove, Hrianykivka, Dvorichne, Kamyanka, Krasne, Kyslivka, Kotliarivka dhe Stelmakhivka me lloje të ndryshme artilerie.

Në drejtimin e Lyman, trupat ruse qëlluan me mortaja, artileri tubash dhe raketash në zonat Bilohorivka, Hrekivka, Zarichne, Kovalivka, Nadia, Novoyehorivka, Olhivka dhe Torske.

Në drejtimet Bakhmut dhe Avdiivka, armiku hapi zjarr nga tanket dhe artileria përgjatë vijës së kontaktit. Vendbanimet Bakhmut, Soledar, Pervomaiske dhe Velyka Novosilka u prekën.

Në drejtimet Novopavlivka dhe Zaporizhzhia, rusët hapën zjarr nga mortaja, tuba dhe artileri raketore mbi Pavlivka dhe Prechystivka.

Në drejtimin e Buhut jugor, pushtuesit përpiqen të përmirësojnë logjistikën e tyre, infrastrukturën e predhave ushtarake dhe civile. Vendbanimet përgjatë vijës së kontaktit, duke përfshirë Vyshchetarasivka, rajoni Dnipropetrovsk, u goditën.

Aviacioni i Ukrainës nisi 20 sulme gjatë ditës, duke goditur 13 zona të armatimit dhe pajisjeve ushtarake ruse, një fortesë, shtatë pozicione të mbrojtjes ajrore. Njësitë e mbrojtjes ajrore të Ukrainës rrëzuan pesë raketa lundrimi.

Njësitë raketore dhe artilerie të Forcave të Armatosura të Ukrainës goditën dy poste komanduese ruse, dy zona të fuqisë punëtore, armëve dhe pajisjeve ushtarake, dy sisteme të mbrojtjes ajrore dhe artilerie, dy depo municionesh dhe objekte të tjera ushtarake.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb