Gjatë ditës së kaluar, trupat ukrainase zmbrapsën sulmet ruse pranë vendbanimeve Soledar, Bakhmutske, Yakovlivka, Odradivka, Zaytseve, Bakhmut, Krasnohorivka, Pobeda, Vodiane dhe Liubomyrivka.

Kështu thuhet në raportin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës të publikuar në Facebook .

Siç u përmend, trupat e Federatës Ruse përpiqen të mbajnë territoret e pushtuara përkohësisht të Ukrainës, duke i fokusuar përpjekjet e tyre në përpjekjet për të ndërprerë aktivitetin e trupave ukrainase në zona të caktuara dhe në vazhdimin e operacioneve sulmuese në zonat Bakhmut dhe Avdiivka.

Në disa drejtime, armiku rigrupon njësitë e tij dhe përforcon mbrojtjen. Gjithashtu qëllon në pozicionet ukrainase përgjatë vijës së kontaktit dhe kryen zbulim ajror.

Në të njëjtën kohë, agresorët vazhdojnë të sulmojnë infrastrukturën civile dhe zonat e banuara, duke shkelur normat e së drejtës ndërkombëtare humanitare, ligjet dhe zakonet e luftës. Ekziston ende një kërcënim për sulme ajrore dhe raketa në të gjithë territorin e Ukrainës.

Trupat ruse kryen gjashtë sulme raketore dhe shtatë sulme ajrore, më shumë se 23 sulme MLRS. Objektet dhe civilët në më shumë se 25 vendbanime, duke përfshirë Zaporizhzhia, Shepetivka, Siversk, Bilohorivka, Olhivske dhe Hoptivka, u prekën nga granatimet e armikut.

Në drejtimet Volyn dhe Polisia, situata nuk ka ndryshuar ndjeshëm. Armiku hapi zjarr në drejtime të tjera.

Në veçanti, në drejtimin Siversky, trupat ruse granatuan me artileri tubash zonat Senkivka, Yasna Poliana dhe Bleshnia të rajonit Chernihiv dhe Seredyna Buda, Kyyanytsia dhe Fotovyzh i rajonit Sumy.

Në drejtimin Slobozhansky, armiku hapi zjarr nga tanke, mortaja, artileri tubash dhe raketash në zonat e Udy, Strilecha, Neskuchne, Hatyshche dhe Vilkhuvatka.

Në drejtimin e Kramatorsk, pushtuesit sulmuan zonat e Spirne, Bilohorivka, Siversk dhe Verkhniokamyanske duke përdorur mortaja, tuba dhe artileri raketash. Në drejtim të Bakhmut, trupat ruse qëlluan me artileri të llojeve të ndryshme në zonat Soledar, Bakhmut, Yakovlivka, Kurdiumivka, Nju Jork dhe Zaitseve.

Në drejtimin Avdiivka, rusët bombarduan zonat Avdiivka, Kamyanka, Krasnohorivka, Pervomaiske, Paraskoviivka, Pisky dhe Novomykhaylivka me tanke, mortaja, tuba dhe artileri raketore.

Armiku nuk kreu veprime sulmuese në drejtimet Novopavlivka dhe Zaporizhzhia. Infrastruktura e më shumë se 20 vendbanimeve, duke përfshirë Novoukrainka, Vremivka, Poltavka dhe Novopil, u dëmtuan nga granatimet e armikut.

Në drejtimin jugor të Buhut, më shumë se 30 vendbanime pranë vijës së kontaktit, duke përfshirë Pravdyne, Myrne, Kyselivka, Kobzartsi dhe Velyke Artakove, u goditën.

Është vërtetuar se mobilizimi i pjesshëm i shpallur nga udhëheqja ushtarako-politike ruse në fakt “thith” vendbanime të vogla në rajone të largëta të Federatës Ruse. Praktikisht e gjithë popullata mashkullore e moshës së rekrutimit dërgohet me forcë në zyrat e regjistrimit ushtarak.

Vihet re se trupat ruse vazhdojnë të përdorin taktikat e tokës së djegur në Ukrainë. Gjatë një tërheqjeje tjetër kaotike, armiku shpërtheu një digë, duke përmbytur vendbanimin Raihorodok.

Ndërkohë, në qytetin Kadiivka, rajoni i Luhanskut, arkivat dhe kopjet e dokumenteve, veçanërisht ato që përmbajnë historinë e pushtimit, po shkatërrohen masivisht. Në Svatove, objektet kryesore të infrastrukturës, ndërtesat dhe territoret tashmë janë minuar.

Gjatë ditës, aviacioni i Ukrainës goditi 11 herë pozicionet ruse. Një bastion i armikut, pesë zona të ndërtimit të armëve dhe pajisjeve ushtarake, si dhe pesë sisteme raketore anti-ajrore u goditën. Përveç kësaj, njësitë e mbrojtjes ajrore ukrainase rrëzuan pesë dronë të armikut, duke përfshirë dy Shahed-136 dhe një Mohajer-6.

Njësitë e raketave dhe artilerisë ukrainase goditën 19 zona të fuqisë punëtore, armëve dhe pajisjeve ushtarake, dy depo municionesh dhe gjashtë sisteme artilerie.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb