Forcat e armatosura gjermane, Bundeswehr, po përgatisin fluturimin e parë të evakuimit me civilë të plagosur ukrainas që nga fillimi i pushtimit rus, tha një zëdhënës për CNN të hënën.

Një Airbus A310 MedEvac special i Forcave Ajrore u nis të hënën nga fusha ajrore ushtarake Këln-Wahn në qytetin Rzeszow në Poloninë juglindore, rreth 90 km nga kufiri me Ukrainën.

Avioni do të sjellë fëmijë dhe të rritur në Gjermani për trajtim, konfirmoi Bundeswehr. Ushtarët e plagosur ukrainas ishin sjellë në Gjermani në të kaluarën me mjete të tjera.

Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) regjistroi 4,232 viktima civile në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus të vendit, me 1,793 të vrarë dhe 2,439 të plagosur që nga 9 prilli, sipas një njoftimi të lëshuar të dielën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb