Forcat izraelite kanë vrarë të paktën dy palestinezë, tha ministria palestineze e shëndetësisë, në përleshjet që shpërthyen gjatë një bastisjeje në Bregun Perëndimor të pushtuar që pasuan sulmet vdekjeprurëse arabe në Izrael.

Ushtria izraelite tha se forcat e saj dhe policia kufitare hynë në kampin e refugjatëve në qytetin e Jeninit për të “kapur të dyshuarit terroristë”.

“Gjatë operacionit, terroristët hapën zjarr ndaj forcave tona. Trupat izraelite iu përgjigjën zjarrit që goditën personat e armatosur. Një ushtar izraelit u plagos lehtë,” tha ushtria në një deklaratë.

Ministria palestineze e shëndetësisë tha se dy palestinezë, 17 dhe 23 vjeç, u vranë në përleshjet.

Në një sulm të dyshuar palestinez të enjten, një izraelit u godit me thikë në bllokun e vendbanimeve Gush Etzion në Bregun Perëndimor, tha shërbimi kombëtar i ambulancës së Izraelit. Thuhet se ai pësoi plagë mesatare.

Të martën, një person i armatosur palestinez nga zona e Jeninit vrau pesë persona në periferinë e Tel Avivit, Bnei Brak, përpara se të qëllohej për vdekje nga policia. Incidenti e rriti numrin e të vdekurve nga sulmet arabe në Izrael gjatë javës së kaluar në 11.

Kryeministri izraelit Naftali Bennett foli vonë të mërkurën me presidentin e SHBA-së Joe Biden, për të cilin Ambasada e SHBA tha se “shprehte ngushëllimet më të thella pas sulmeve të tmerrshme terroriste”.

Bennett ka njoftuar një sërë masash për të kundërshtuar atë që ai e ka përshkruar si një valë të re sulmesh, duke thënë se më shumë policë do të vendosen në rrugë dhe do të forcohet siguria në zonat në kufi me Bregun Perëndimor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb