Forcat ruse në rajonin e Krimesë po gërmojnë llogore të reja përgjatë rrugëve që të çojnë në zonën e aneksuar, sipas Institutit Amerikan të Ndërmarrjeve.

Krimea ishte dikur dhe mbetet një territor i rëndësishëm strategjik në Detin e Zi për Rusinë. Presidenti rus Vladimir Putin aneksoi ilegalisht rajonin në vitin 2014, një veprim i dënuar gjerësisht në të gjithë botën.

Kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës shkurtin e kaluar, presidenti ukrainas Zelenskyy ishte fillimisht i kujdesshëm kur bëhej fjalë për të shprehur publikisht ambiciet e tij për territorin bregdetar.

Megjithatë teksa lufta vazhdon dhe trupat ukrainase kanë siguruar gjithnjë e më shumë fitore në fushëbetejë, ai ka qenë më i qartë duke thënë se Krimea është Ukrainë dhe forcat e tij të armatosura do ta rimarrin atë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: