Që nga fillimi i agresionit të armatosur në shkallë të plotë, trupat ruse kanë vrarë 418 fëmijë dhe kanë plagosur 787 të tjerë në Ukrainë.

Njoftimi u tha shërbimi për shtyp i Prokurorisë së Përgjithshme në një postim në Telegram.

“Që nga mëngjesi i 5 tetorit, gjithsej 1205 fëmijë u prekën në Ukrainë si rezultat i agresionit të armatosur në shkallë të plotë të Rusisë. Sipas informacionit zyrtar të siguruar nga prokurorët për të mitur, 418 fëmijë u vranë dhe më shumë se 787 morën lëndime të shkallëve të ndryshme të ashpërsisë”, thuhet në raport.

Vihet re se këto shifra nuk janë përfundimtare, pasi po punohet në zonat e luftimeve aktive, në territoret e pushtuara dhe të çliruara përkohësisht.

Shumica e fëmijëve u prekën në rajonin Donetsk – 404, rajonin Kharkiv – 251, rajonin e Kievit – 116, rajonin e Mykolaiv – 75, rajonin e Chernihiv – 68, rajonin e Luhansk – 64, rajonin Kherson – 57, rajonin Zaporizhzhia – 50 dhe rajonin Dnipropetrovsk – 30 .

Sipas PGO, një vajzë 9-vjeçare u plagos në një bombardim të artilerisë armike në Kupiansk, rajoni Kharkiv, më 3 tetor.

Për më tepër, sulmet e rregullta ajrore dhe granatimet e infrastrukturës civile dhe zonave të banuara nga forcat e armatosura ruse dëmtuan 2562 institucione arsimore. Nga të cilat 295 u shkatërruan plotësisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb