Forcat e operacioneve speciale amerikane kanë vrarë një zyrtar të lartë të grupit ISIS dhe 10 operativë të tjerë ekstremistë në Somalinë veriore të largët, njoftoi administrata Biden.

Operacioni kishte në shënjestër Bilal al-Sudani.

“Ky veprim i lë Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e tyre më të sigurt dhe pasqyron angazhimin tonë të palëkundur për të mbrojtur amerikanët nga kërcënimi i terrorizmit brenda dhe jashtë vendit”, tha në një deklaratë sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin.

Presidenti i SHBA Joe Biden u informua javën e kaluar për misionin e propozuar, i cili u mblodh pas muajsh planifikimi. Ai dha miratimin përfundimtar për të kryer operacionin këtë javë, sipas dy zyrtarëve që informuan gazetarët mbi operacionin në kushte anonimiteti.

Al-Sudani, i cili ka qenë në radarin e zyrtarëve të inteligjencës amerikane për vite, luajti një rol kyç në ndihmën për financimin e operacioneve të ISIS në Afrikë, si dhe degën e ISIS-K që vepron në Afganistan, tha Austin.

Asnjë civil nuk u plagos apo u vra në operacion, thanë zyrtarët e Pentagonit. Një amerikan i përfshirë në operacion u kafshua nga një qen ushtarak, por nuk u plagos rëndë, sipas një zyrtari të administratës.

Zyrtarët amerikanë dhanë detaje të pakta në lidhje me mënyrën se si u krye operacioni ose rrethanat rreth vrasjes së al-Sudanit. Një zyrtar tha se forcat amerikane kishin synuar të kapnin al-Sudani, por kjo nuk doli të ishte “e realizueshme” pasi operacioni u krye.

Operacioni vjen disa ditë pasi Komanda e Afrikës tha se kishte kryer një sulm kolektiv të vetëmbrojtjes në verilindje të Mogadishu, kryeqyteti, pranë Galcad. Në atë incident, forcat e Ushtrisë Kombëtare të Somalisë u angazhuan në luftime të rënda pas një sulmi të zgjatur dhe intensiv nga më shumë se 100 luftëtarë të al-Shabaab.

SHBA vlerësoi se rreth 30 luftëtarë të al-Shabaab u vranë në atë operacion.

Ofensiva e forcave somaleze kundër al-Shabaab është përshkruar si më e rëndësishmja në më shumë se një dekadë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb