Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë rrëzuar më shumë se 300 drone kamikaze Shahed-136 që nga 13 shtatori.

Yurii Ihnat, zëdhënësi i Komandës së Forcave Ajrore të Ukrainës, tha këtë në një konferencë në Qendrën Mediale.

“Që nga 13 shtatori, kur u rrëzua droni i parë kamikaze Shahed-136 në Kupiansk, rajoni Kharkiv, deri më sot kemi më shumë se 300 drone kamikaze të rrëzuar Shahed-136”, tha Ihnat.

Sipas tij, tani armiku po bën ndërprerje të caktuara në përdorimin e dronëve të tillë.

“Armiku i përdor ato në valë, padyshim jo çdo ditë, sepse ka faktorë të caktuar, disa detyra strategjike operacionale që ai i vendos si synim vetes. Është e qartë se ky është para së gjithash shterimi i mbrojtjes sonë ajrore. Armiku e sheh rezultatin dhe është e qartë se ai monitoron se si përballen këta dronë kamikaze, sheh që ne i shkatërrojmë ata, kërkon metoda të reja taktike për përdorimin e tyre, në veçanti, duke përdorur pikërisht kohën e natës, shumë shpesh nga mesnata dhe në mëngjes, kur këta dronë mund të rrëzohen vetëm me armë me sistem radari”, tha Ihnat.

Ai tha se armiku kishte filluar të përdorte dronë më rrallë, ndoshta për shkak të faktit se më parë kishte më shumë prej tyre në dispozicion.

Aktualisht, sipas tij, nuk është e qartë se sa drone Shahed-136 ka marrë Rusia nga Irani. Udhëheqja shtetërore më herët raportoi se 2,400 nga këto UAV ishin porositur, por nuk dihet nëse ekziston aftësia për t’i prodhuar ato në një sasi të tillë, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb