Rajoni Zhytomyr tani është i lirë nga forcat ruse, ka thënë guvernatori i tij.

Rajoni, i cili fqinjë me rajonin e Kievit në perëndim, ka qenë një korridor kyç për dërgimin e ndihmave dhe pajisjeve në kryeqytet që nga fillimi i luftës.

Ajo ka pësuar gjithashtu bombardime masive që vranë civilë dhe lanë shumë pa shtëpi.

Duke shkruar në Telegram, Guvernatori Vitaliy Bunechko tha: “Armiku u zmbraps dhe sot nuk ka trupa pushtuese ruse në rajonin tonë.

“Ata u larguan nga komunitetet veriore… por lufta nuk ka mbaruar. Ne do të fitojmë! Lavdi Ukrainës!”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb