Duhej të merrte një fitore me patjetër në ndeshjen e fundit të grupit por Islanda është mundur me shifrat 1-2 nga Kroacia, duke i dhënë kështu lamtumirën Botërorit.

Në minutën e 76-t Sigursson barazoi me penallti duke ngjallur shpresat për kualifikim pas golit të Badelj në minutën e 53-t, por Perisic në ekstrem të kohës së rregullt shënoi të dytin për ballkanasit.

Renditja e Grupit D pas 3 ndeshjeve

[team_standings 796685]

Islanda 1-2 Kroacia

Komenti i ndeshjes

90′ Ivan Perisic kalon serish në avantazh Kroacinë

76′ Sigurdsson barazon me penallti

53′ Badelj kalon në avantazh Kroacinë

46′ Nis pjesa e dytë

45+2′ Mbyllet pa gola pjesa e parë

1′ Ka nisur takimi

Islanda dhe Kroacia do të luajnë kundër njëra-tjetrës takimin e fundit në Grupin D të Botërorit.

‘Vikingët’ do të kërkojnë të fitojnë me patjetër këtë takim për të shpresuar më pas te kualifikimi në varësi edhe të rezultatit në ndeshjen tjetër të këtij grupi.

Nga na tjetër ballkanasit të cilët kanë siguruar kualifikimin do të luajnë pothuajse me formacionin rezervë në këtë takim.