KROACI

Kroacia ka një qeveri të re me kryeministër Andrej Plenkoviç. Koalicioni i djathtë me në krye HDZ që fituan edhe zgjedhjet së bashku me një varg partish të vogla dhe minoritare arritën të sigurojnë 76 nga 151 mandate në Kuvend.

Plenkoviç ka folur për herë të parë si kryeministër i qeverisë së re duke shpalosur programin qeverisës dhe duke premtuar se do të garantojë siguri sociale, rritje të standardit të jetësës, rritje pagash dhe pensionesh, si dhe rritjen e agrikulturës me 30%.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb