Bota e Formula 1 vajton për ndarjen nga jeta të kampionit të Botës, Niki Lauda. Ish piloti i famshëm austriak, 3 herë kampion bote u nda nga jeta në moshën 70 vjeçare:

Nikii
Nikii

“Me shumë dhimbje iu njoftojmë se Niki jonë ndërroi jetë të hënën paqësisht pranë familjarëve të tij”, lexohet në letrën e bërë publike për mediat. Lauda ishte shtruar në një klinike zvicerane prej kohësh pasi ishte i sëmurë.

Niki
Niki

Tetë muaj më parë Niki i ishte nënshtruar një transplanti në mushkri. Niki Lauda është një personazh unik në botën e Formula 1, një pilot që i shpëtoi të paktën dy herë vdekjes së sigurt, një pilot që përjetoi një djegie thuajse totale në Nuremberg, shenjat e se cilës e shoqëruan gjatë gjithë jetës, 4 herë pësoi fraktura të mëdha në trup, Lauda konsiderohej një i pavdekshëm në Formula 1.

File Photo: Niki Lauda Addresses A News Conference In Vienna
File Photo: Niki Lauda Addresses A News Conference In Vienna

Në karrierën e tij fantastike, Lauda numëron 25 GP të fituara, 24 pole position, 54 herë është ngjitur në podium. Për herë të parë u shpall kampion në vitin 1975 me Ferrarin. Vitin pasues pësoi atë aksident të tmerrshëm në Nuremberg por me një kurajo të madhe u rikthye sërish në pistë dhe në vitin 1977 u shpall për herë të dytë kampion bote me Ferrarin. Lauda u tërhoq nga piloti për tu rikthyer sërish më pas, në vitin 1984 kompletoi tripletën e titujve duke u shpallur kampion me McLaren.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Jeta e tij, e një kampioni absolut, u përmblodh në një film, “Rush”.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb