Nxënës të shkollave të ndryshme të Korçës, kanë organizuar ditën e sotme një ekspozitë në muzeun kombëtar te arsimit “Mësonjtorja e parë Shqipe”.

Gazetarja Lorena Kodra, ka bërë me dije se ekspozita është organizuar në kuadër të Ditës së Europës.

Kjo ekspozitë pati si qëllim te transmetojë në këtë datë te shënuar atë që Shqipëria apo vende të tjera aspirojnë për tu bërë anëtare të Bashkimit Europian.

Ky organizim nga bashkia Korçë u pasqyrua në një formë të veçantë ku nëpërmjet, pikturave, fotografive apo eseve nxënësit e 3 shkollave te qytetit të Korçës patën mundësinë të jepnin një mesazh sensibilizues për Shqipërinë e cila sipas tyre i takon Europës.

9 Maji, Dita e Europës është data kur u hodh hapi i parë drejt krijimit të asaj që sot njihet si Bashkimi Europian.

7213cdba C72c 4fdb 8090 9c7e0791a04d

Ba768ecf F3ea 4793 A379 3f9797b39f0c

C9735d2f Ca1d 4b9c B0ca 0b8b78d7a347

54167df5 5d3e 482e 910c 1ad6dca77bbb

61a6b466 1294 4e51 Ab53 1772254d8766

1446e168 0823 4287 Ae55 Bebd73417226

41806a9a 2b4a 487d Abc0 540b8c15f274
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb