Dramë, lot gëzimi, por dhe lot hidhërimi. 2 nga 3 biletat e fundit për në “Euro2024” u vendosën nga ruleta e penalltive. Feston Ukraina, Polonia dhe Gjeorgjia, tre ekipet e fundit që udhëtojnë për në Gjermani. Polonia bëhet ekipi i tretë nga grupi i Shqipërisë që kalon në Evropian, duke vërtetuar edhe një herë peshën e kualifikimin spektakolar të Shqipërisë në “Euro2024”.

434391573 957376265754769 2815436883774608139 N
434391573 957376265754769 2815436883774608139 N

Lewandowski me shokë thyen Uellsin nga pika e bardhë e penalltisë, në një kohë kur koha e rregullt dhe shtesa përfundoi në barazim pa gola. Nga 11 metra distancë, Polonia u tregua perfekte duke realizuar saktë 5 nga 5 penalltitë. Për Uellsin gaboi vetëm Daniel James, talenti i Leeds United. Polonia do të jetë pjesë e Grupit D së bashku me Holandën, Austrinë dhe Francën.

434138825 957352029090526 4497234162489862791 N
434138825 957352029090526 4497234162489862791 N

Në luftë, por populli ukrainas kishte një arsye për të festuar të martën teksa mposhtën me përmbysje Islandën duke u kualifikuar në “Euro2024”. Gudmundsson kaloi ishullorët në avantazh në minutën e 30-të, por me fillimin e pjesës së dytë, në minutën e 54-ët, Ukraina barazoi shifrat në 1-1. Mudryk, sulmuesi i Chelsea-t realizoi golin e fitores në minutën e 84-ët. Në “Euro2024”, Ukraina do të jetë pjesë e Grupit E së bashku me Belgjikën, Sllovakinë dhe Rumaninë.

434328452 957296235762772 1882033305522776718 N
434328452 957296235762772 1882033305522776718 N

Për herë të parë në histori, një biletë për në Evropian siguroi edhe Gjeorgjia. Të udhëhequr nga Kvara dhe me një lojtar më pak që në fundin e pjesës së parë, Gjeorgjia arriti të dërgojë ndeshjen në shtesë. Ishin dhe me fat përballë Greqisë, por në fund, nga ruleta e penalltive u treguan më të saktë duke realizuar 4 nga 5 penallti. Gjeorgjia bën pjesë në Grupin F së bashku me Turqinë, Portugalinë dhe Republikën Çeke.

434154165 957377292421333 4597299432548093358 N
434154165 957377292421333 4597299432548093358 N

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb