Një superjaht misterioz me vlerë 532 milionë paund është duke u vëzhguar nga oficerët italianë mes thashethemeve se i përket luftënxitësit Vladimir Putinit.

Autoritetet po kërkojnë prova të pronësisë së anijes luksoze, Scheherazade, ndërsa hetojnë nëse do ta kapin atë sipas sanksioneve të vendosura kundër Rusisë, ndërsa lufta e përgjakshme në Ukrainë po vazhdon.

Superjahti 139 metra i gjatë – një nga më të shtrenjtët në botë – është i ankoruar në kantierin e detit Italian Sea Group në Marina di Carrara dhe është quajtur “jahti i Putinit” nga vendasit.

Që nga fillimi i tij në 2020, pronësia e tij ka mbetur një sekret i plotë.

Thuhet se ai ka në brendësi një pishinë që shndërrohet në një pistë vallëzimi, pajisje të veshura me ar, dy kuvertë helikopterësh dhe disa kupola satelitore.

Por mes lëvizjeve për sekuestrimin e superjahteve që u përkasin oligarkëve rusë, kapiteni i Scheherazade, Guy Bennett-Pearce ka konfirmuar se hetuesit italianë hipën në anije në një përpjekje për të zbuluar pronarin e saj të vërtetë.

“Ata po kërkojnë shumë. Ata po shikojnë çdo aspekt”, tha ai për Neë York Times.

Ai i tha mediumit se nuk kishte “zgjidhje” veçse këtë javë t’u dorëzonte hetuesve dokumentet që zbulonin identitetin e pronarit.

Një burim i tha The Times se hetimi po drejtohet nga policia financiare italiane.

Nëpunësi në pension Ernesto Rossi tha: “Të gjithë e quajnë atë jahti i Putinit.

“Është një thashetheme që qarkullon prej muajsh”.

Bennett-Pearce – i cili tha se ekuipazhi i superjahtit është 70 për qind rusë – pranoi se i kishte dëgjuar pëshpëritjet – por tha se ishte i detyruar nga një “marrëveshje e sekrete” që e ndaloi atë të zbulonte pronarin.

Por ai mohoi se anija i përkiste Putinit ose se kreu i Kremlinit ka qenë ndonjëherë në bord, duke i thënë medias: “Nuk e kam parë kurrë. Nuk e kam takuar kurrë.”

Ai tha se autoritetet kishin hyrë në bord për të shqyrtuar dokumentet e certifikimit dhe kishin planifikuar të dorëzonin dokumentet.

“Unë nuk kam asnjë dyshim në mendjen time se kjo do të pastrojë anijen nga të gjitha thashethemet dhe spekulimet negative,” shtoi kapiteni.

Jaht Putin 1
Jaht Putin 1

Javën e kaluar, The Sun raportoi se një superjaht që i përkiste aleatit të Putinit, Igor Sechin, ishte sekuestruar nga autoritetet franceze.

Ata njoftuan më 3 mars se anija mamuth, me nofkën “Amore Vero”, ose Dashuria e Vërtetë, po mbahej në portin e La Ciotat.

Ajo erdhi pasi Alisher Usmanov iu mor anija e tij luksoze prej 600 milionë paund – që mendohet të jetë jahti më i madh në botë për sa i përket vëllimit të brendshëm – nga autoritetet gjermane.

Usmanov kishte marrë tashmë një shuplakë me një ndalim udhëtimi në BE e cila i ka ngrirë asetet e tij si pjesë e sanksioneve të ashpra të Brukselit.

Njeriu më i pasur i Rusisë, Alexei Mordashov, ishte i pari që ra pasi anija e tij prej 45 milionë paund u kap nga policët italianë në portin verior të Imperia.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: