Ushtria amerikane konsiderohet si forca kryesore luftarake në botë. Një gjë të tillë e ka pohuar edhe Presidenti i SHBA, Donald Trump, pas përplasjeve të fundit me Iranin, për vrasjen e gjeneralit Qassem Soleiman.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ushtria amerikane përbëhet nga rreth 3 milionë anëtarë të shërbimit, 4800 njësi mbrojtëse në shtatë kontinente dhe një buxhet vjetor prej më shumë se 700 miliardë dollarë.

Më sipër, po ju sjellim pamje të disa nga armët më të rëndësishme dhe të fuqishme të SHBA.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: