Mijëra protestues në Londrën Qendrore kanë demonstruar kundër Ditës së Lirisë dhe pasaportave të vaksinave.

Turmat goditën afishe të teoricienëve të konspiracionit në dritare dhe këndonin ndërsa mbanin parulla kundër bllokimit.

E4

Të hënën Boris Johnson njoftoi se pasaportat e vaksinave do të kërkoheshin për të hyrë në një klub nate nga shtatori.

Vetëm britanikët me dy doza të vaksinave do të lejohen të kërcejnë natën vonë  nga fundi i shtatorit në një përpjekje për të rritur përqendrimin në mesin e 18-30 vjeçarëve.

E3

Të hënën  protestues të dhunshëm kundër bllokimit goditën policinë me shishe pavarësisht se rregullat ishin hequr në Ditën e Lirisë.

Pas muajsh kufizimesh, vendi më në fund arriti hapin e fundit në hartën rrugore të zhbllokimit të qeverisë.

E2

Por anti-bllokuesit ende janë dyndur në qendër të Londrës me shenja anti-vaksinimi dhe anti-polici.

Protestuesit brohorisnin “turp për policinë” dhe “arrestoni Boris Johnson” ndërsa demonstrata lëvizte nga Sheshi i Parlamentit për t’u përhapur në rrugë dhe deri në portat e Pallatit të Ëestminster.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb