Ndonëse në vendin tonë festa e 28 Nëntorit, dita e Pavarësisë së Shqipërisë, u venit për shkak të tragjedisë pas tërmetit të 26 nëntorit, kjo datë e rëndësishme për historinë tonë, është kujtuar në Bukuresht.


Në një prej shesheve të kryeqytetit rumun janë vendosur monitorë me flamuj kuq e zi. Siç shihet edhe në foto, në një prej monitorëve urohet për pavarësinë e Shqipërisë.


78716951 1229497623908342 423849968592224256 N (1)
78716951 1229497623908342 423849968592224256 N (1)

Siç dihet muzika e himnit të shqiprisë është shkruar nga kompozitori rumun Ciprian Porumbeskut ndersa teksti është realizuar nga Asdreni.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: