Në botën e showbiz, nuk është e pazakontë që aktoret dhe modelet aspirante të kenë një trampolinë në çdo rast për të hyrë në industrinë e artit dhe kinemasë. Revista Playboy, megjithë reputacionin e saj të diskutueshëm, luajti një rol të rëndësishëm për të ndihmuar disa gra të nisnin karrierën e tyre në Hollywood. Për shumë prej tyre, shfaqja në Playboy nuk ishte vetëm një mënyrë për të fituar shikueshmëri, por edhe një “biletë” për të fituar njohje në një industri që shpesh shpërfillte talentet e grave.

Playboy u themelua në vitin 1953 nga Hugh Hefner dhe shpejt fitoi popullaritet për fotot dhe artikujt e tij provokues. Revista prezantoi disa nga femrat më të bukura dhe më të dëshirueshme në botë, duke përfshirë Marilyn Monroe, e cila zbukuroi kopertinën e numrit të parë. Por ndërkohë që revista kritikohej shpesh për objektivizimin e grave, ajo gjithashtu u dha atyre një mundësi për të shfaqur talentin e tyre dhe për të avancuar në karrierën e tyre.

Një nga mënyrat kryesore që Playboy i ndihmoi gratë në Hollywood ishte duke i paraqitur ato në veçoritë e tij “Playmate of the Month” dhe “Playmate of the Year”. Këto foto nuk kishin të bënin vetëm me lakuriqësinë, por edhe me nxjerrjen në pah të personalitetit dhe talentit të femrave që prezantoheshin. Shumë prej këtyre grave vazhduan të bëhen aktore dhe modele të suksesshme, duke përdorur paraqitjet e tyre në Playboy si një trampolinë për karrierën e tyre.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për shembull, Pamela Anderson, e cila u zbulua nga Playboy në 1989, vazhdoi të luajë në serialin televiziv hit Baywatch dhe u bë një modele dhe aktore e njohur. Jenny McCarthy, në Vitin 1994, e përdori gjithashtu revistën si një trampolinë për një karrierë të suksesshme aktrimi, duke luajtur në seri televizive dhe filma.

Playboy gjithashtu siguroi një hapësirë ​​për gratë për të shprehur veten dhe për të ndarë pikëpamjet e tyre për çështje të rëndësishme sociale dhe politike. Artikujt e revistës mbulonin një gamë të gjerë temash, nga moda dhe showbiz-i deri te politika dhe kultura. Shumë gra e përdorën revistën për të folur rreth çështjeve që i preknin, si ngacmimi seksual, barazia gjinore dhe të drejtat riprodhuese. Qëllimi i revistës ishte të sfidonte nocionet tradicionale të bukurisë dhe feminitetit, duke u përpjekur të thyente tabutë rreth seksualitetit dhe të promovonte një qëndrim më të hapur dhe pranues ndaj shprehjes seksuale.

Ja 9 femrat e famshme që e nisën karrierën e tyre nga revista Playboy

Pamela Anderson është ndoshta e famshmja më e famshme që filloi në Playboy. Anderson u shfaq në kopertinën e revistës plot 14 herë një rekord, duke filluar me xhirimin e saj të parë të kopertinës në vitin 1989. Paraqitjet e saj në revistë ndihmuan në nisjen e karrierës së saj dhe ajo shpejt u bë një emër i njohur në mbarë botën.

Anna Nicole Smith u bë pjesë e Playboy në 1993. Ajo vazhdoi të bëhej një modele dhe aktore e suksesshme, duke u shfaqur në filma të tillë si ‘The Hudsucker Proxy’ dhe ‘Naked Gun 33 1/3: Fyerja e fundit”.

Jenny McCarthy u bë kopertina e Playboy për herë të parë në 1993 dhe më pas pozoi disa herë për revistën. Paraqitjet e saj në Playboy ndihmuan në fillimin e karrierës së saj si modele, aktore dhe prezantuese televizive.

Shannon Tweed ishte një Playboy Playmate në 1981 dhe më vonë u bë një aktore e suksesshme. Ajo është ndoshta më e njohur për rolin e saj si një vajzë Bond në filmin For Your Eyes Only.

Carmen Electra filloi si kërcimtare në parkun argëtues Kings Island në Ohio përpara se të zbulohej nga Prince dhe të nënshkruante një kontratë regjistrimi. Më vonë ajo u shfaq në Playboy në 1996 dhe vazhdoi të bëhej një aktore dhe personalitet televiziv i suksesshëm.

Dolly Parton pozoi për Playboy në vitin 1978 por ajo nuk u shfaq nudo, fotosesioni ndihmoi në rritjen e profilit të saj si një yll i muzikës country. Që atëherë, Parton ka vazhduar të ketë një karrierë të shkëlqyer dhe është, deri më sot, një nga muzikantet më të suksesshëm dhe më të dashur të të gjitha kohërave.

Marilyn Monroe pozoi për numrin e parë të Playboy në 1953, përpara se emri i saj të bëhej i njohur. Edhe pse fotosesioni nuk e shfaqi atë nudo, ai ndihmoi në nisjen e karrierës së saj të aktrimit dhe e forcoi statusin e saj si një seks simbol.

LaToya Jackson pozoi për Playboy në 1989 dhe kjo kopertinë e veçantë ndihmoi në nisjen e karrierës së saj si këngëtare dhe aktore. Ajo vazhdoi të publikonte disa albume të suksesshme dhe u shfaq në filma të tillë si “Vdekja bëhet ajo” dhe “Tmerri i kukullave”.

Drew Barrymore pozoi për Playboy në 1995, në moshën 19-vjeçare. Xhirimi u kritikua në atë kohë, por Barrymore që atëherë ka folur për mënyrën se si e ndihmoi të ndihej nën kontrollin e trupit dhe imazhit të saj. Ajo vazhdoi karrierën e saj të suksesshme si aktore dhe tani është një producente e suksesshme.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb