GREQI

Është jashtë kontrollit zjarri i tërbuar  në fshatrat Agalas dhe Keri në Greqi që nga ora 11:00 e mëngjesit.

Gazetarja Shpresa Dine raporton për “Balkanweb” se aktualisht ekziston një plan zbatimi për evakuimin e dy fshatrave me autobus nga Stacioni i Autobusëve Zante. Policia ka bllokuar hyrjen në dy fshatra dhe po informon banorët për evakuimin e shtëpive të tyre.

Drejtoria e Policisë Zakynthos dhe zyrtarët e mbrojtjes civile, pas konsultimit me Sekretarin e Përgjithshëm të Mbrojtjes Civile Nikos Chardalia, urdhëruan evakuimin e shtëpive të para të fshatit. U vendos gjithashtu të evakuohej një njësi hoteliere në Keri.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Me urdhër të Shërbimit të Zjarrfikësve dhe Zyrtarëve të Mbrojtjes Civile, tre autobusë të Zakynthos morën afro 120 persona që qëndronin në hotel, duke i transferuar ato në një hotel tjetër biznesi në zonën e Kalamaki. E gjithë fuqia e Brigadës Zjarrfikëse është në gjendje të mbrojë njësinë dhe çdo pasuri tjetër në fjalë.

Ndërkohe edhe dy avionë hedhin ujë për të shuar zjarrin. Të gjithë zjarrfikësit në tokë dhe në ishull po izolojnë një zonë zjarri ndërsa erërat e forta (5-6 beaufort) i bëjnë zjarrfikësit të punojnë më shumë. Sipas Agjencisë së Lajmeve Athenian / Maqedonia, asnjë shtëpi fshati ose akomodim turistik nuk është aktualisht në rrezik.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb