Dhjetëra mijëra afganë janë shkëputur kohët e fundit nga luftimet midis talebanëve dhe forcave qeveritare, të cilat janë intensifikuar pasi trupat e fundit të huaja përfunduan tërheqjen e tyre pas një okupimi 20-vjeçar.

Q1

Këtë javë, mijëra kanë bërë rrugën e tyre me makinë, autobus, kamion dhe në këmbë për në Kandahar – duke preferuar një të ardhme të pasigurt në një kamp themelor të qytetit ndaj trimërimit të luftimeve.

 

Q2

 

Zyrtarët lokalë thanë se më shumë se 150,000 kishin mbërritur vetëm këtë muaj. “Kam humbur dy djem në një shpërthim para shtëpisë sime,” tha Bibi Aisha, një e zhvendosur tjetër që tani jeton në bazën e një qendre qeveritare për pelegrinët e Haxhit pranë aeroportit Kandahar.

Q3

 

Organizatat humanitare paralajmërojnë për një krizë të madhe në muajt e ardhshëm ndërsa talebanët vazhdojnë një ofensivë gjithëpërfshirëse që deri më tani ka shkatërruar një pjesë të madhe të veriut.

Forcat qeveritare kanë braktisur disa rrethe rurale pa luftë, por po gërmojnë për të mbrojtur kryeqytetet provinciale, përfshirë Kandahar.

Q4

Kandahar është vendlindja e talebanëve, nga ku grupi u ngrit në pushtet në 1996 para se të kontrollonte pjesën më të madhe të vendit deri në vitin 2001, kur forcat e udhëhequra nga SHBA pushtuan.

 

Rënia e qytetit do të ishte një katastrofë për qeverinë, duke e ndarë vendin në dysh para dimrit, kur rimarrja e territorit të humbur është ve

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb