Rrugët në Kashmir janë të qeta, përderisa tensionet janë në rritje pas vendimit të Indisë për të shfuqizuar autonominë e pjesës së administruar prej saj në Kashmir.

Raportet mes Indisë dhe Pakistanit janë përshkallëzuar, pasi te dyja këto vende kanë pretendime ndaj Kashmirit.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Kryeministri pakistanez Imran Khan tha se ndërkombëtarët duhet që të reagojnë në lidhje me situatën në Kashmir, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Khan deklaroi se bota nuk duhet të tolerojë atë që po ndodh në Kashmir, kurse hodhi akuza ndaj Indisë. Për Imran Khan, shteti indian mund të bëjë gjenocid mbi myslimanët në Kashmir, duke paralajmëruar se na atë rajon mund të ndodh një “Srebrenicë e dytë”.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb