JAPONI

Edhe pse mbetet në imagjinatën kolektive si ikona historike e shkatërrimit, e shkaktuar nga bomba atomike, Nagasaki sot është një qytet i këndshëm dhe magjepsës, një perlë që ia vlen të zbulohet, edhe për rolin e saj historik si derë e Diellit Rritës për botën jashtë.

Qendra e Nagasakit zbulon një të shkuar piktoreske tregtare, me tempuj magjepsës, një cilësi gastronomike që bashkon Perëndimin me Lindjen, e gjitha kjo rreth një porti magjepsës.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Nagasaki, i bukur edhe gjatë natës. Ndër tiparet kryesore të qytetit është peizazhi, ndërthurja midis tokës dhe detit dhe kurorës së majave që e rrethojnë atë. Nagasaki ka fituar njohjen në vitin 2012 si një nga destinacionet më të bukura metropolitane të natës në botë.

Peisazhi i tij mund të shijohet nga tre pika ideale: Mali Inasa, Mali Nabekanmuri, Shtëpia e Glover dhe Kopshti, një vend i trashëgimisë së UNESKO-s i famshëm për arkitekturën e tij të rafinuar evropiane dhe kopshte të mrekullueshme.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb