Ky është qyteti nëntokësor tremijë vjeçar në Turqi, i ndërtuar në një thellësi 75 metra, në të cilën mund të jetojnë deri në 20 mijë njerëz.

Qyteti është zbuluar rastësisht gjatë një ristrukturimi në Cappadocia, në rajonin turk të Anatolia qëndrore.

Ky spektakël gjeologjik me tunele sekrete është një atraksion turistik i jashtëzakonshëm që duhet ta vizitoni një herë në jetë.
(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb