Mediat britanike shkruajnë se një bandë e krimit të organizuar ka dalë sot para gjykatës në Croydon. Anëtarët e bandës ishin kapur me mbi 100 mijë paund para të gatshme dhe mbi 30 kilogramë kokainë.

Bestar Karanxha, aka Joszef Fedak, 30 vjeç (19.02.89), pa adresë fikse u deklarua fajtor për trafik të drogës të klasit A dhe u dënua këtë të martë më 24 shtator me 16 vjet burgim. Ai gjithashtu u burgos për 12 muaj për posedim të një ID të rreme dhe 12 muaj për posedim të një ID të fituar me mashtrim. Dënimet do të bashkohen.

Adriatik Karanxha, aka Otto Kovacs, 23 vjeç (18.08.96), pa adresë fikse, u dënua në të njëjtën ditë me burgim nëntë vjet duke pranuar fajësinë për trafik droge të klasit A.

  • foto galeri

Tre persona të tjerë janë dënuar gjithashtu për tregti të lëndëve narkotike. Ata kishin pranuar fajësinë në gjykatë dhe janë:

Hasan Mezini 23 vjeç lindur më 8.03.96), pa adresë fikse, u burgos për tetë vjet të Mërkurën, më 15 maj.

Serxhio Omeri, 28 vjeç (8.04.91), pa adresë fikse, u dënua me tetë vjet burgim të Mërkurën, 15 maj.

Akanto Prapaj, 32 (4.06.87), pa adresë fikse, u dënua të martën, 18 qershor me burgim tre vjet e gjysmë.

Të këta persona janë arrestuar as një hetimi proaktiv të udhëhequr nga Komanda e Krimit të Organizuar të Met. Ata ishin mbajtur nën mbikëqyrje për së paku 1 javë.

Më 21 qershor 2018, oficerët ndaluan Omerin ndërsa ai la një banesë në Ëalk of Theresa, Croydon dhe hipi në një makinë. Ai u ndalua në bazë të Ligjit të Keqpërdorimit të Drogës dhe u gjet në posedim të një sasie të madhe parash dhe një letër të rreme; Omeri u arrestua me dyshimin se posedonte pronë kriminale.

  • foto galeri

Pas kontrollimit të adresës së tij, oficerët kapën tetë kilogramë kokainë dhe më shumë se 100,000 ,000 para të gatshme së bashku me një makinë llogaritëse të parave, karta identiteti të rreme, mbështjellës droge dhe shumë telefona celularë.

Oficerët e policisë kanë gjetur në garazh një makinë tip PASAT si dhe 23 kilogramë kokainë të fshehur. Omeri u akuzua për tregti të drogës të Klasit A.

Pas hetimeve të mëtutjeshme të vëzhgimit, oficerët përgjuan një marrëveshje droge më 26 qershor 2018. Mezini dhe Prapaj u panë duke bërë kontakte në një rrugë në Maidstone. Një kontroll i makinës çoi në zbulimin e 35,000 paund dhe një kilogrami kokainë. Mezini dhe Prapaj u akuzuan gjithashtu për tregti droge të klasit A ​​më 27 qershor 2018.

Bestar Karanxha dhe Adriatik Karanxha – të cilët u identifikuan gjithashtu gjatë hetimit – u larguan nga vendi dhe u gjurmuan në Antëerp. Duke punuar së bashku me autoritetet belge, oficerët ishin në gjendje që t’i ekstradonin në Mbretërinë e Bashkuar pas arrestimit të tyre të enjten, 4 prill. \

Dedektivi Dave Murphy deklaroi se droga që shqiptarët shpërndanin ishte një dëm tepër i madh për komunitetin.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb