Ushtari britanik 19-vjeçar, i cili shërben në Gardën e Mbretëreshës, ka shkuar për të luftuar në Ukrainë kundër forcave të Vladimir Putin. “The Sun” shkruan se adoleshenti ka braktisur postin e tij për të mbrojtur Mbretëreshën, për t’iu bashkuar luftës në Ukrainë. Ushtari ka lënë kazermën e tij në Windsor, ka lënë një shënim për prindërit e tij dhe ka rezervuar një biletë për në Evropën Lindore.

Shefat e mbrojtjes po përpiqen ta kapin ushtarin 19-vjeçar, pas kanë frikë se Rusia mund të pretendojë se Britania e Madhe ka hyrë në luftë, nëse ai kapet në fushëbetejë. Adoleshenti i zhdukur është në mesin e katër ushtarakëve britanikë, që dyshohet se kanë shkuar për të luftuar në Ukrainë. Top Brass ka frikë se mund të ketë shkuar shumë më tepër për të luftuar, duke përfshirë rezervat dhe trupat në pushim.

Deri më tani, ishin vetëm ish-ushtarakët që ishin nisur drejt vijës së frontit të luftës në Ukrainë. Skuadrat mashtruese përbëjnë një kërcënim të madh sigurie, pasi ato mund të përdoren nga Vladimir Putin për të pretenduar se Britania ka hyrë në luftë, nëse gjenden nga trupat ruse.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Shefat e mbrojtjes, policia dhe Ministria e Jashtme po përpiqeshin dje për t’i gjetur ushtarët, përpara se të arrinin të bashkoheshin me Legjionin e Huaj të Ukrainës në Lviv, në Ukrainën perëndimore.

Një burim i afërt me adoleshentin i tha “The Sun” se ai u largua nga baza e tij në Windsor, Berks, ku ai dhe kolegët ruanin Mbretëreshën në kështjellën aty pranë. Ai ka postuar një foto të çizmeve të tij në Snapchat, ndërsa miqtë e besojnë se fotografia tregon se ai kishte arritur të bashkohej me forcat mbrojtëse të Presidentit Volodymyr Zelenskyy, shkruan “The Sun”.

Familja e tij ishte shumë e shqetësuar dhe nuk folën kur një gazetar iu afrua për të komentuar këtë çështje dje. Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes i tha “The Sun” se të gjithë personelit të shërbimit i ndalohet të udhëtojë në Ukrainë deri në një njoftim tjetër.

“Kjo vlen nëse personi i shërbimit është në pushim apo jo. Personeli që udhëton në Ukrainë do të përballet me pasoja disiplinore dhe administrative”.

Një mik i ushtarit të AWOL tha se ai ishte “i mërzitur” nga roli ceremonial i regjimentit të tij – i cili përfshinte parakalimin me kapelat e famshme të lëkurës së ariut të Gardës – ndërsa lufta në Ukrainë ishte ndezur.

“Atij iu premtua një turne në Afganistan, njëlloj si shumë djem të tjerë pas të gjitha gjërave ceremoniale. Por kjo nuk ndodhi”, tha miku i tij.

“Ai ka munguar pa leje, ka blerë një biletë dhe është rrugës për në Ukrainë për të luftuar”.

“Ju nuk i bashkoheni ushtrisë për të qëndruar me kapele të lëkurës së ariut dhe për të marshuar. Ju bashkoheni me të për të luftuar”.

“Ai ndoshta mendon se mund të bëjë diçka të mirë atje, por është një vendim shumë i gabuar”.

“Tani ai e ka vënë veten në një rrezik të madh dhe padyshim që do të kalojë kohë në një burg ushtarak si Colchester nëse kthehet ndonjëherë në shtëpi.”

Ish-shefi i ushtrisë, gjenerali Lord Dannatt, e quajti ushtarin AWOL si “krejt të papërgjegjshëm”.

“Ne nuk duhet të zgjedhim luftërat në të cilat shkojmë. Nëse bashkoheni me ushtrinë, shkoni në luftërat në të cilat dërgoheni”, tha ai, shkruan “The Sun”.

“Ashtu si dikush mund të duartrokas motivimin e tyre për dëshirën për të ndihmuar, është krejtësisht gjë e gabuar për të bërë. Nëse ata do të kapeshin, do të ishte lojë në duart ruse të thuhej se forcat britanike janë infiltruar në Ukrainë, gjë që nuk është plotësisht e vërtetë”.

“Do të ishte krejtësisht e papërgjegjshme që ushtarët t’i merrnin gjërat në duart e tyre. Është një lajm i keq, është disiplinë e keqe dhe nuk duhet të ndodhë. Në kohë paqeje detyra jonë është të stërvitemi për të qenë gati për luftërat, ku qeveria jonë zgjedh të na dërgojë.”

Më shumë se 150 ish-parashutistë britanikë, që luftuan në Afganistan, raportohet gjithashtu se kanë bërë udhëtimin e rrezikshëm drejt Ukrainës deri më tani.

“The Sun” foli me dy ish-heronj ushtarakë javën e kaluar, të cilët kaluan në Ukrainë dhe treguan dëshirën e tyre për të ndihmuar. Dyshja, të cilët shërbyen në Afganistan dhe Irak, thanë se “nuk mund të rrinin duarkryq dhe të mos bënin asgjë”.

(Përktheu nga “The Sun” BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb