Një kolonel i Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit (IRGC) është qëlluar për vdekje në një atentat të rrallë në Teheran.

Dy persona të armatosur me motoçikletë raportohet se kanë qëlluar pesë herë kolonelin Sayad Khodai në një makinë jashtë shtëpisë së tij.

Deri më tani, asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin e së dielës dhe një gjueti për personat e armatosur është duke u zhvilluar, raporton BBC.

Është shkelja më e madhe e sigurisë në Iran që nga viti 2020 kur u vra një shkencëtar kryesor bërthamor.

Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë një burrë të gjakosur të rrëzuar në një makinë me rripin e sigurimit ende të vendosur.

Kol Khodai ishte një anëtar i lartë i Forcave elitare Quds, një krah i jashtëm i fshehtë i IRGC-së që kryen operacione jashtë vendit. Shtetet e Bashkuara akuzojnë forcën për mbështetjen e organizatave terroriste dhe se janë përgjegjëse për sulmet në të gjithë Lindjen e Mesme.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Saeed Khatibzadeh tha se koloneli u vra nga “armiqtë e betuar” të Iranit të cilët janë “agjentë terroristë të lidhur me arrogancën globale” – një referencë për SHBA-në dhe aleatët e saj – dhe tha se vendet e tjera që “pretendojnë se po luftojnë terrorizmin për fat të keq heshtin dhe e mbështesin atë”.

Më parë, zyrtarët iranianë kanë akuzuar Izraelin se qëndron pas atentateve të tilla të profilit të lartë.

Ndërsa lajmi për vrasjen u përhap, lajmet shtetërore iraniane raportuan se Garda Revolucionare kishte ekspozuar dhe arrestuar një rrjet spiunësh izraelitë. Nuk ka asnjë koment zyrtar nga Izraeli.

Khodai është udhëheqësi i dytë i profilit të lartë të Forcës Quds që është vrarë në vitet e fundit.

Në vitin 2020, komandanti ushtarak më i fuqishëm i Iranit, gjenerali Qasem Soleimani, u vra nga një sulm ajror i SHBA-së në Irak. Ai drejtoi operacionet ushtarake iraniane në Lindjen e Mesme si kreu i Forcave Quds dhe vdekja e tij shënoi një përshkallëzim të madh të tensioneve midis Uashingtonit dhe Teheranit.

Në të njëjtin vit, shkencëtari bërthamor Mohsen Fakhrizadeh u qëllua për vdekje në Teheran. Fakhrizadeh – i cili ishte aq i rëndësishëm sa shoqërohej gjithmonë nga disa truproja – luajti një rol vendimtar në programin bërthamor të Iranit, por qeveria këmbëngul se aktivitetet e saj bërthamore janë tërësisht paqësore.

Irani akuzoi Izraelin se përdori një armë me telekomandë për ta vrarë atë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: