Ish- deputetja e LSI, Erisa Xhixho ta zhvilluar një takim në zonën e Ali Demit me gratë e njësisë nr.1 në Tiranë.

Xhixho siguron se LSI ka angazhim kryesor përfshirjen e grave dhe vajzave në organet vendimmarrëse e përfaqësuese në parlamentin e ardshëm.

Po ashtu ajo tregon planin e fuqimit ekonomik të gruas, bashkëpunimin em sipërmarrje private për të stiumuluar me politika fiskale punësimin e grave në privat, dhe lehtësim për akses me kredidhënie.

 

STATUSI NGA ERISA XHIXHO
Kënaqësi të isha me gratë e njësisë bashkiake nr.1 zona Ali Demit në vijim të proçesit të zgjedhjeve në LSI. Nga çdo bisedë me gratë dhe vajzat kupton sa shumë nevoja dhe probleme ka vendi ynë.
Përfshirja e grave dhe vajzave në organet vendimarrëse dhe përfaqësuese në parlamentin e ardhshëm mbetet angazhimi ynë kryesor.
Ne besojmë që vetëm nëpërmjet përfshirjes së grave dhe vajzave në jetën politike , sociale dhe ekonomike mund të zhvillojmë vendin dhe emancipojmë shoqërinë.
Plani jonë për fuqizimin ekonomik të gruas mbeshtet sipermarrjen e grave me politika favorizuese , bashkëpunim me sipërmarrjen private për të stimuluar me politika fisksle punësimin e sa më shumë grave në sektorin privat, gjithashtu dhe lehtesim për akses në kredidhënie.
Fuqizimi ekonomik i gruas nënkupton njëkohësisht zhvillimin e një shoqërie më të mirë dhe zgjidhjen e problemeve sociale.
Unë besoj te forca e bashkimit të grave dhe vajzave në 25 Prill , për të ndërtuar sëbashku Shqipërinë e fëmijëve tanë

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb