Australia njihet si vendi me më shumë lloje gjarpërinjsh. Në këtë kontinent është shfaqur një tjetër lloj i ri gjarpri.

Ai konsiderohet mjaft vdekjeprurës me një helm tepër të fortë.

I zbuluar në Weipa, në bregun perëndimor të gadishullit Cape York, nga një ekip biologësh, gjarpri “i shtrembër” mund të jetë në rrezik zhdukjeje për shkak të minierës aty pranë.

Pas një ekzaminimi nga studenti Chantelle Derez, zvarraniku doli të jetë një specie e re, vizualisht dhe gjenetikisht i ndryshëm nga ato që gjenden në bregun lindor të Australisë.

Biologët gjetën një tjetër mostër në habitatin e tij natyror afër Weipa dhe një tjetër të vrarë nga një makinë pranë minierës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: