Një tabelë lojë 4000 vjeçare është zbuluar në mbetjet e një ndërtese të madhe në Luginën Qumayrah të Omanit verior.

Tabela u zbulua nga një ekip studiuesish të kryesuar nga Piotr Bielinski i Qendrës Polake të Arkeologjisë Mesdhetare të Universitetit të Varshavës.

Vendi ndodhej pranë fshatati Ayn Bani Saidah, që ndodhej pranë detit dhe përgjatë një rruge tregtare.

Studiuesi Bielinski tha se fushat e lojës dhe vrimat e kupave ishin gdhendur në gur , po ashtu në vend u gjetën edhe tekste kuneiforme nga Mesopotamia, shkruajnë mediat e huaja.

Oman

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: