Putini i dëshpëruar “thirr gjeneralin e 20-të të trashë në pension, 67 vjeç” për të udhëhequr trupat në Ukrainë pasi “i kishte mbetur pa komandantët”

Mediat ndërkombëtare shkruajnë se Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka mbetur i dëshpëruar nga humbja e dhjetëra komandantëve të tij në betejën me Ukrainën dhe ka thirrur tashmë në detyrë një gjeneral 67-vjeçar të dak në pension, për të drejtuar trupat ushtarake në Ukrainë.

Despoti rus tani po “gërvisht fuçinë” dhe po mbështetet te gjenerali Pavel, i cili pi deri në 20 gota vodka në ditë, për t’i dhënë sërish shpresë pushtimit të tij të lëkundur.

Ai thuhet të jetë në krye të forcave speciale të Putinit në Ukrainën lindore pasi ish-komandanti i njësisë u plagos rëndë në një sulm artilerie. Veterani gjigant thuhet se ka shërbyer në pushtimin rus të Afganistanit në vitet 1980 dhe ka mbi katër dekada përvojë.

Gjenerali Pavel u bë për herë të parë komandant i trupave elitare 25 vjet më parë, por kishte dalë në pension pasi vuante prej yndyrnave në gjak.

Thuhet se ai mund të konsumojë deri në pesë vakte në ditë dhe për tu “hidratuar” konsumon një litër vodka. Gjenerali thuhet se jetonte në një periferi të Moskës pasi kishte varur çizmet në gozhdë pesë vjet më parë, por sipas mediave ka marrë urdhër të kthehet në ushtrinë ruse muajin e kaluar.

Por Paveli nuk është më në kulmin e tij, në fakt ai është aq mbipeshë sa duhet ta bëjë uniformën e tij me porosi.

Një burim i lartë i inteligjencës pas burimit të tij tha: “Putini tani po gërvisht fuçinë. Shumica e komandantëve të tij më të mirë dhe të ngurtësuar nga beteja janë vrarë ose plagosur duke luftuar në Ukrainë, kështu që ai po dërgon oficerë të dorës së dytë në front, të cilët nuk zgjasin shumë. Ai tani po i tërheq gjeneralët nga pensioni dhe njëri prej tyre është gjenerali Pavel. Putini është si një bos mafioz, të cilit askush nuk mund të refuzojë t’i bindet”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb