Një grup ushtarësh amerikanë u mbështetën në aplikacione për të studiuar dhe memorizuar detajet e sistemeve të armëve bërthamore për të paktën tetë vjet, pa e kuptuar që informacioni shumë konfidencial ishte gjithashtu në dispozicion në internet për këdo që e kërkonte.

Ushtarët e vendosur në bazat evropiane që mbajnë armë bërthamore ekspozuan padashur një numër të dhënash të ndjeshme përmes aplikacioneve që bënin informacionet tepër sekrete të shfaqeshin publikisht në kërkimet në internet.

Detajet përfshinin vendndodhjet e klasifikuara të armëve bërthamore në baza, dhe fjalë sekrete që supozohet të jenë të njohura vetëm për anëtarët e ushtrisë.

Por informacioni duket se është përfshirë në ndihmat e studimit në internet të përdorura nga ushtarët.

Kartat flash u përdorën në studimin dhe mësimin e aplikacioneve të njohura si Chegg, Quizlet dhe Cram, sipas Bellingcat i cili zhvilloi një hetim të gjatë.

Megjithëse në dukje përmbante një numër shkurtesash, secila prej kartave mund të kërkohej më tej për të zbuluar informacione më të hollësishme.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb