Gjashtë muaj para zgjedhjeve, Presidenti Emanuel Macron  zbuloi sot një plan ambicioz investimi prej 30 miliardë eurosh , Francë 2030, për të ndërtuar reaktorë të rinj, më të vegjël bërthamorë që synojnë promovimin e prodhimit industrial dhe inovacionit.

Duke prezantuar “Franca 2030 “, Emanuel Macron tha në një fjalim para një grupi biznesmenësh se kemi përpara betejën e inovacionit dhe industrializimit në të njëjtën kohë.

Macron tha gjithashtu se plani i investimit do t’i jepte një rol të vogël sipërmarrësve të rinj dhe të të vegjël në ndërtimin e së ardhmes industriale të Francës së bashku me “gjigantët” e biznesit .

Duke iu referuar pandemisë Covid presidenti francez theksoi se kjo krizë ka treguar se sa të rëndësishme janë inovacioni dhe prodhimi industrial në vendin e tij.

“Ne duhet të rindërtojmë kuadrin për pavarësinë e prodhimit për Francën dhe Evropën,” tha ai .

Ai shtoi se Franca synon të ndërtojë aeroplanin e parë me karbon të ulët deri në vitin 2030, si dhe një numër të madh të automjeteve elektrike. 30 miliardë € është pjesë e një € 100 miliardë planit të rimëkëmbjes njoftoi vitin e kaluar për të ndihmuar Francën të trajtuar pandemisë koronavirusit. Pjesa më e madhe e parave nga ky plan i rimëkëmbjes është përdorur për të promovuar politikat e energjisë më të gjelbër.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: