Franca i ka ofruar ndihmë Ukrainës pas shkatërrimit të digës Kakhovka në jug të vendit.

“Franca është e gatshme të ofrojë ndihmë për autoritetet ukrainase për t’iu përgjigjur pasojave të shkatërrimit të pjesshëm të digës”, thuhet në një letër nga Ministria e Jashtme franceze.

Ministria tha se ishte shumë e shqetësuar për ndikimin humanitar dhe mjedisor, si dhe për pasojat për sigurinë e termocentralit bërthamor të Zaporizhzhya. Franca e përshkroi shkatërrimin si një “akt veçanërisht serioz”.

“Kjo ilustron edhe një herë pasojat tragjike të një sulmi për të cilin Rusia mban përgjegjësinë e vetme”, tha ministria.

Ukraina akuzon Rusinë për hedhjen në erë të digës, duke shkaktuar përmbytje të mëdha. Rusia ka kontroll mbi hidrocentralin. Moska, nga ana tjetër, pretendon se trupat ukrainase granatuan centralin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb