Senati francez miratoi të martën kthimin e 15 veprave të artit të grabitura nga hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore, si pjesë e përpjekjeve të qeverisë për të përshpejtuar kthimet.

Votimi autorizon muzetë publikë që mbajnë veprat, përfshirë Musee d’Orsay me famë botërore në Paris, që t’ua dorëzojnë pronën trashëgimtarëve të pronarëve origjinalë.

Ministrja franceze e Kulturës Roselyne Bachelot e përshëndeti lëvizjen “historike”.

Ishte hera e parë në 70 vjet që qeveria franceze kishte ndërmarrë hapa seriozë për të kthyer veprat e artit “që ishin fituar në rrethana shqetësuese gjatë okupimit për shkak të persekutimit antisemitik”, tha ajo.

Ajo e quajti legjislacionin një “fazë të parë” në kthimin e objekteve “ende duke u ruajtur në koleksionet publike,  objekte që nuk duhet të ishin kurrë atje”.

Senati miratoi projektligjin, pasi miratoi dhomën e ulët të parlamentit në fund të janarit. Tani gjithçka që kërkohet është nënshkrimi i Presidentit Emmanuel Macron për të hyrë në fuqi.

Mijëra piktura të disa prej artistëve më të famshëm në botë u plaçkitën ose u blenë me forcë gjatë pushtimit nazist të Francës.

Që nga përfundimi i konfliktit, ata janë mbajtur në paraburgim nga muzetë publikë si Luvri dhe Musee d’Orsay në Paris.

Në vitin 2018, qeveria krijoi një njësi të posaçme në përpjekje për të gjurmuar trashëgimtarët e pronarëve, në vend që të priste që ata të dilnin përpara, në atë që ishte një përpjekje për të përshpejtuar procesin.

Një nga pikturat që do të kthehet aktualisht e mbajtur nga Musee d’Orsay, është e vetmja pikturë e mjeshtrit austriak në pronësi të shtetit francez.

Ajo u ble në vitin 1980, por kërkimet e mëvonshme kanë treguar se ishte shitur me forcë nga koleksionisti austriak Eleonore Stiasny në Vjenë në vitin 1938, përpara se ajo të dëbohej dhe vritej.

Në dhjetor, katër vepra të tjera të artit të grabitur iu kthyen trashëgimtarëve ligjorë të pronarëve të tyre hebrenj.

Bojra uji dhe vizatimet e artistëve francezë të shekullit të 19-të u sekuestruan në vitin 1940 nga biznesmeni Moise Levi de Benzion.

Derisa këto katër vepra u kthyen, vetëm 169 vepra arti u ishin rikthyer pronarëve të tyre që nga viti 1951 nga rreth 2200 që mbaheshin nga shteti francez.

Ministria franceze e kulturës vlerëson se gjithsej 100,000 vepra arti u kapën në Francë gjatë luftës, kur vendi administrohej nga nazistët dhe një regjim kolaboracionist antisemitik francez.

Në nëntor, Franca dorëzoi 26 thesare të grabitura nga kombi i Afrikës Perëndimore të Beninit gjatë epokës koloniale, pjesë e një zotimi të veçantë të Macron për të rivendosur disa vepra arti në kontinent.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb