Franca po përgatit një paketë të re ndihme për Ukrainën, tha ministrja e Jashtme Catherine Colonna.

Ajo vuri në dukje se Franca duhet të vazhdojë të ndihmojë Ukrainën të mbrohet në mënyrë që ajo të nisë kundërofensivë.

“Ne i kemi fokusuar përpjekjet tona në atë që nevojitet në radhë të parë. Këta janë obusët e Cezarit, efektivitetin e të cilave ukrainasit e admirojnë. Ne gjithashtu po dërgojmë sisteme të mbrojtjes ajrore dhe municione, automjete të blinduara. Ne jemi të fokusuar në nevojat e Ukrainës dhe jemi në dialog të vazhdueshëm me të. Tani po punojmë për një paketë të re ndihme për Ukrainën”, tha ajo.

Franca ka dërguar tashmë në Ukrainë gjashtë obusa TRF1 155 mm dhe dy sisteme të mbrojtjes ajrore Crotale. U raportua gjithashtu se Ukraina kishte marrë tashmë 18 montime artilerie Cezar nga Franca. Ukraina mori gjithashtu MANPADS Mistral dhe ATGM Milan, rreth 60 transportues të blinduar të personelit dhe mina antitank HDP-2A2.

Përveç armëve, Franca e furnizoi Ukrainën me uniforma, karburant, predha, fishekë dhe kuti të ndihmës së parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb