Disa shkencëtarë kanë modifikuar një kaskë mbrojtëse biçiklete për të krijuar një pajisje që mundëson mbikëqyrjen në kohë reale të aktivitetit cerebral te fëmijët.


Kjo metodë neuro-imazherie mund të përdoret te pacientët me çregullime neurozhvillimore, si autizmi ose epilepsia.


Sistemi i lëvizshëm i skanimit të trurit përfshin një pajisje magnetoencefalografie të transportueshme (MEG), e integruar në një kaskë mbrojtëse normale për biçikleta.


Teknikat e skanimit të trurit, si MEG, që mat aktivitetin e trurit nisur nga fushat e vogla magnetike të prodhuara prej tij, ofrojnë informacion të dobishëm për funksionimin e këtij organi.

Nëpërmjet kësaj mënyre, studiuesit kanë arritur të regjistrojnë përgjigjen e trurit ndaj prekjes së nënës te fëmijët e moshës dy deri në pesë vjeç.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb