Ministri francez i Shëndetësisë Olivier Veran tha të enjten se vaksinat përforcuese të Covid-19 do të vihen në dispozicion për të gjithë të rriturit nga kjo fundjavë për të kundërshtuar një valë të re infeksionesh.

Deri më tani ato kanë qenë në dispozicion vetëm për personat mbi 65 vjeç, punonjës shëndetësorë ose persona me kushte shëndetësore që i bëjnë ata veçanërisht të prekshëm ndaj Covid.

Ministri Olivier Veran shtoi se nga 15 janari, personat mbi 18 vjeç do të duhet të tregojnë prova të një doze vaksine shtesë për të mbajtur një leje të vlefshme Covid, e cila kërkohet për të hyrë në restorante, bare, palestra dhe ambiente të tjera publike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb