Finlanda mund të bëjë thirrjen për t’u bashkuar me NATO -n brenda vetëm disa javësh pas pushtimit rus të Ukrainës , me një vendim të mundshëm ‘gjatë kësaj pranvere’.

Vendi mund t’i bashkohet aleancës ushtarake transatlantike pavarësisht paralajmërimeve për hakmarrje dhe ‘pasojat ushtarake dhe politike’ nga Kremlini.

Kryeministrja Sanna Marin tha këtë fundjavë: “Edhe anëtarësimi në NATO dhe mosanëtarësimi janë zgjedhje që kanë pasoja.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb