Nga qyteti turk i Gaziantep, i cili ndodhet afër epiqendrës së tërmetit që tronditi Turqinë ditën e djeshme, po vazhdojnë të dalin njoftime të reja mbi situatën.

SkyNews ka raportuar se një banor tha se disa fëmijë janë shumë të frikësuar për të qëndruar brenda dhe në vend të kësaj po flenë në makina në temperatura të ftohta.

“U zgjova nga zhurma e televizorit që ra në tokë. Mora shpejt pesë fëmijët dhe familjen dhe u largova nga ndërtesa. Aktualisht jemi duke qëndruar në kontejnerë të parafabrikuar ku janë mbi 20 fëmijë dhe familjet e tyre. të cilët kanë nevojë për mbështetje.

Ekziston një situatë e ngjashme në Siri, ku gati tre milionë njerëz ishin zhvendosur tashmë nga lufta civile 12-vjeçare e vendit.

Kathryn Achilles, drejtoreshë e komunikimit e Save the Children Siria, tha: “Është jashtëzakonisht ftohtë në Siri tani.

“Ne jemi jashtëzakonisht të shqetësuar se shumë njerëz, duke përfshirë fëmijë, mund të mbeten ende të bllokuar nën rrënoja. Të tjerët janë ende të pastrehë dhe po mjaftohen me atë që munden, duke përfshirë gjumin në makina. Ne jemi veçanërisht të shqetësuar për fëmijët që flenë jashtë në temperatura të ulëta”, u shpreh ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: