Ndërsa bota përpiqet të merret me pandeminë e koronavirusit, frika dhe ankthi mbizotërojnë në Kashmir të administruar nga indianët pas katër rasteve të COVID-19.

Spitalet në rajonin Himalayan kanë një mungesë të theksuar të mjekëve, ndërsa objektet e kujdesit shëndetësor janë të pamjaftueshëm për të përballuar krizën që ka vend. 

8d162d9a94cf441998a2f7236adca6a7 18

Nisur nga situata, banorët e luginës kanë frikë nga pasojat potenciale katastrofike të pandemisë së koronavirusit, pasi rasti i parë i infeksionit u raportua të enjten.

Kuptimet janë të shumta se kjo mund të jetë vetëm “maja e ajsbergut”, pasi disa qindra njerëz, shumica e të cilëve kishin udhëtuar në vende të tjera, ishin vendosur nën karantinë.

Ladakh  i cili deri në gusht ishte pjesë e Kashmirit para se të ndahej dhe të shndërrohej në një territor të administruar federativ,  raportoi 13 raste  me koronavirus, shumica prej të cilave kishin udhëtuar në Iran.

Rajoni me shumicë myslimane ka qenë nën një bllokim të rreptë të sigurisë dhe komunikimit që nga 5 gushti kur New Delhi hoqi statusin e tij të veçantë në rajonin Himalayan. Interneti u rivendos në fillim të këtij muaji, por ai mbetet i ngadaltë pasi shërbimet 4G akoma nuk lejohen.

Srinagar, qyteti kryesor i Kashmirit të administruar nga India, u shndërrua në një qytet fantazmë këtë javë ndërsa tregjet u mbyllën, transporti publik u ndalua dhe hyrja e udhëtarëve u kufizua.

Administrata e luginës, e cila tani raporton në New Delhi, ka ndërmarrë një seri masash që synojnë të përmbajnë përhapjen e virusit, duke përfshirë një bllokim që është rritur ditët e fundit.

Shkollat, kolegjet dhe universitetet, të cilat u rihapën muajin e kaluar pas shtatë muajve të një bllokimi të mëparshëm, janë mbyllur përsëri pasi njerëzit rezervojnë furnizimet thelbësore në përgatitje për një periudhë tjetër të gjatë izolimi.

Frika nga pandemia është e komplikuar në Kashmiri pasi qeveria nuk është duke qenë transparente me ta.

“Më besoni, nëse ndaj një përmbledhje të ngjarjeve të përditshme, askush në Kashmir nuk do të flejë”, shkroi Shahid Chaudhary, kreu i administratës civile në Srinagar, në Twitter.

“Le t’i mbajmë mënjanë egot tona, të punojmë kolektivisht dhe në vend që të ngremë panik dhe alarm të ndihmojmë njëri-tjetrin për ta përmirësuar. Kjo (është) Lufta e 3-të Botërore. Asgjë më pak.”

Spitalet e Kashmirit,  mbeten të paafta për të luftuar shpërthimin e koronavirusit të ri.

Një mjek veteran, ish-drejtori i Kolegjit Mjekësor të Qeverisë (GMC) në Srinagar i cili  njihet me objektet e kujdesit shëndetësor të rajonit , paralajmëroi se mund të ndodhë një fatkeqësi e madhe. Kolegji  ka shtatë spitale kryesore që lidhen me të.

“Ne kemi nevojë për bllokim për një muaj,” i tha  në kushte anonimiteti. “Nëse kjo pandemia ndodh këtu, ne do të shkatërrohemi. Do të vdesim si bagëti.”

Mjeku tha që sistemi i kujdesit shëndetësor në Kashmir është “i pa pajisur për t’u marrë me gjëra edhe normale në periudha normale”.

Samia Rashid, drejtori aktual i GMC, tha se departamenti ambulant dhe të gjitha operacionet me zgjedhje janë pezulluar në spitalet e asociuar.

“Vetëm urgjencat do të ekzaminohen dhe operacionet e kancerit do të kryhen. Pacientët që nuk kërkojnë trajtim të menjëhershëm u kërkohet të mos vizitojnë spitalet,” nxiti ajo.

Rashid tha se administrata e GMC ka “më shumë se 13,000 maska ​​N95, 3,300 pajisje mbrojtëse personale (PPE)”, duke shtuar se gjithashtu kanë blerë 122,000 maska ​​trefishe.

Maska respiratore N95 dhe maska ​​kirurgjikale (maska ​​për fytyrën) përdoren nga mjekët dhe punonjësit e tjerë të shëndetit për t’i mbrojtur ata nga infeksionet ndërsa trajtojnë pacientët COVID-19.

Rashid tha se ndërsa kishte mjaft ventilatorë “për të përmirësuar situatën tani”, kishte një mungesë të fuqisë punëtore. “Fuqia jonë punëtore për t’i drejtuar të gjitha nuk është e mjaftueshme.”

Një kontroll zyrtar i institucioneve të kujdesit shëndetësor zbuloi se fuqia punëtore ekzistuese ishte “e  mjaftueshme për të drejtuar institucionet shëndetësore në funksion të rritjes së vazhdueshme të fluksit të pacientëve në të gjithë shtetin”.

Kashmir ka një  staf të dobët të infermierëve.

Auditimi vuri në dukje se raporti mjek-pacient në rajonin e Kashmirit  është një nga më të ultat në Indi. 

 

0034bd20377044a0bfcf3e7657169f81 18

Ahmad, një mjek në Spitalin Shrin Maharaja Hari Singh të Srinagar, tha se “ne nuk kemi pajisjet e kërkuara mbrojtëse. Ne veshim vetëm një maskë kirurgjikale, doreza normale, fustan kirurgjikal dhe një kapak. Ne nuk mund t’i themi një pacienti të ruajë distancën” 

Ahmad tha se mjekët si ai janë në rrezik të ekspozohen ndaj infeksionit koronavirus dhe “nuk duan të jenë bartës të virusit”.

“Nëse infektohemi, i gjithë personeli i spitalit do të duhej të karantinohej. Ne kemi nevojë për pajisje të duhura në mënyrë që sistemi shëndetësor të vazhdojë të funksionojë,” i tha ai .

Shoqata e Mjekëve të Përhershëm në spital, në një deklaratë, këtë javë thanë se “çdo pacient që viziton spitalin duhet të shihet si një rast i mundshëm COVID-19” dhe ngritën mungesën e infrastrukturës mbrojtëse dhe sanitareve në spital.

“Mirëqenia e publikut varet nga mjekët, dhe nëse vetë mjekët janë të sëmurë, si mund të ofrojnë kujdes shëndetësor për publikun e gjerë”, thanë ata. 

Në dy spitalet kryesore të rajonit, të cilët shohim mijëra pacientë çdo ditë nga e gjithë Kashmiri, dy mjekë janë futur në karantinë pasi kishin simptoma të COVID-19.

 

B1b4dc53a2fd409dafc2fa897eea07a8 18

Mes kërcënimit alarmues të përhapjes së COVID-19, Kashmir gjithashtu përballet me një bllokadë të gjymtuar të internetit me shpejtësi të lartë e cila ka penguar në mënyrë efektive. 

Shërbimet e internetit me shpejtësi të lartë në rajon janë bllokuar që nga gushti për të parandaluar protestat kundër shfuqizimit të autonomisë së rajonit.

Iqbal Saleem, një profesor i kirurgjisë në GMC, tha se nuk mund të shkarkojë një manual COVID-19 për mjekët.

“Kjo është aq zhgënjyese. Përpjekja për të shkarkuar udhëzimet për menaxhimin e kujdesit intensiv siç propozohen nga mjekët në Angli nuk mund të kryhet. 

Një mjek tjetër që punon në një spital në veri të Kashmirit tha se interneti me shpejtësi të ulët po i manipulonte ata kur ishte fjala për të marrë informacion të azhornuar nga e gjithë bota. “Ne nuk dimë asgjë dhe nuk jemi në gjendje të shkarkojmë dokumente kërkimore etj. Është shumë e vështirë,” tha ai.

Ndalimi i internetit me shpejtësi të lartë gjithashtu ka bërë të pamundur për shumë njerëz në Kashmir të punojnë nga shtëpia, një nga masat e rëndësishme paraprake të marra në shumë vende për të përmirësuar përhapjen e sëmundjes.

“Ne nuk kemi mundësinë për të punuar nga shtëpia pasi nuk ka shpejtësi të mjaftueshme në internet për të lidhur laptopët tanë,” tha Arshad, një punonjës i IT.

Amnesty International ka dënuar pezullimin e vazhdueshëm të internetit me shpejtësi të lartë në rajon dhe u ka kërkuar autoriteteve indiane që ta rivendosin plotësisht atë.

 Avinash Kumar, Drejtori Ekzekutiv i Amnesty International India, tha në një deklaratë se, kufizimi i shpejtësisë së internetit ua bën jetën të vështirë njerëzve. 

“Qeveria e Indisë duhet të përdorë një qasje për respektimin e të drejtave për të mbrojtur shëndetin publik dhe për të rikthyer hyrjen në internet me shpejtësi 4G.”

Kur u pyetën për rivendosjen e internetit me shpejtësi të lartë, përgjigja e zëdhënësit të qeverisë Jammu dhe Kashmir Rohit Kansal ishte: “Kurdo që të ketë ndonjë informacion, ne do t’ju informojmë”.

Mes shqetësimeve në rritje, më shumë se 170 akademikë nga e gjithë bota i kanë shkruar një letër Organizatës Botërore të Shëndetit dhe raportuesve specialë të KB për restaurimin e internetit me shpejtësi të lartë në Kashmir.

Qeveria indiane ka ndaluar, penalisht, banorët që të përdorin internet me shpejtësi të lartë. Vetëm kohët e fundit, përmes një diktati administrativ, autoritetet indiane zgjatën ndalimin e internetit me shpejtësi të lartë deri në 26 Mars ”, thuhet në letër.

 

 

(A.Ago//BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb