Pavarësisht nëse janë tipike sezonale siç është shalqiri ose molla klasike që gjendet në çdo kohë, edhe frutat duhet të hahen në kohën e duhur dhe në mënyrën më të përshtatshme.

Me ardhjen e verës, një nga ushqimet më të vlerësuara padyshim që janë frutat. Pavarësisht nëse janë tipike sezonale siç është shalqiri ose molla klasike që gjendet në çdo kohë, edhe frutat duhet të hahen në kohën e duhur dhe në mënyrën më të përshtatshme.

Si një ushqim i pasur me sheqerna, frutat mund të çojnë në shtimin e peshës ose të stimulojnë oreksin, duke ju bërë që të konsumoni gjithnjë e më shumë ushqim. Pra, le të zbulojmë se si t’i hamë frutat dhe cila është koha më e mirë për ta bërë atë.

Frutat, ja ku dhe si t’i hani ato

Dashamirët e frutave dinë se si t’i zgjedhin ato në ditët më të nxehta. Të ëmbla dhe të freskëta… frutat kanë disa karakteristika që e bëjnë atë një ushqim të përsosur si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët.

Të pasura me veti të dobishme, ato konsiderohen një ushqim veçanërisht i shëndetshëm. Sidoqoftë, gjithnjë e më shumë studime tregojnë se për t’i shijuar ato plotësisht dhe për të shmangur efektet negative, është e rëndësishme të mësoni për to dhe t’i hani siç duhet.

Fruti është në fakt një ushqim i pasur me karbohidrate dhe sheqerna që vijnë kryesisht nga fruktoza. Një detaj që nuk duhet nënvlerësuar, veçanërisht nëse doni të qëndroni të shëndetshëm. Nëse frutat shpesh zgjidhen si mesvakt ose si një alternative e vakteve kryesore, nuk duhet të harrohet se vetëm ngrënia e tyre mund të çojë në rritje të papritur të sheqerit në gjak. E cila, nga ana tjetër, mund të rrisë urinë ose të çojë në shtim në peshë.

Si t’i shijoni përfitimet e shumta të frutave?

Para së gjithash, është shumë e rëndësishme të mbani mend se kur bëhet fjalë për ushqimin, një nga sekretet për të qëndruar në formë dhe të shëndetshëm është që të mbani nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak.

Për ta bërë këtë, është e nevojshme të ndiqni një dietë të ekuilibruar. Kjo do të thotë që çdo vakt duhet të përmbajë ushqyesit kryesorë makro: karbohidrate, proteina dhe yndyrna. Në rastin e frutave, duhet të shtohen proteina dhe yndyrna.

Një shembull i një mesvakti të përsosur që mund të shndërrohet në një vakt? Një kos grek me fruta të freskëta dhe nëse dëshironi mund të shtoni edhe fruta të thata. Përndryshe, nëse zgjidhni një mollë të thjeshtë, mund ta kombinoni me një pjesë të vogël arra, bajame ose fistik. Në fakt dihet që frutat e thata ngadalësojnë rritjen e sheqerit në gjak.

Shkuarja në momentin ideal. Nëse i kombinoni ato me proteina dhe yndyrna, frutat janë të mira në çdo kohë të ditës. Konsumimi në këtë mënyrë, ndihmon në tretjen më shpejt të proteinave dhe yndyrave.

Natyrisht nuk është zgjedhje e mirë ta përfshini atë në një vakt të bollshëm me karbohidrate, siç janë për shembull, makaronat ose orizi. Në këtë rast, nëse vërtet dëshironi ta hani atë, këshillohet që të zvogëloni sasinë. Tani që dimë si t’i hamë frutat, thjesht duhet të zgjedhim atë që preferojmë dhe të shijojmë plotësisht vetitë./ revistapsikologji

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: