Kur kujdesemi formën trupore, ne priremi të mendojmë për frutat si një ushqim me pak kalori dhe të shëndetshëm, duke i ngrënë ato për ‘snack’ dhe madje në vend të darkës. Megjithatë, kjo nuk është e saktë për çdo lloj fruti. Shumë prej tyre përmbajnë shumë sheqer – pothuajse aq sa çokollata.

Bright Side tregon se cilat fruta duhen shmangur për të mbajtur formën tuaj.

Luleshtrydhet janë një nga produktet më të mira për ushqim të shëndetshëm. Kjo kokrra të kuqe përmban fibra, vitaminë C, shumë ujë dhe shumë pak sheqer, gjë që ndihmon në luftimin e celulitit.

Kajsitë janë mjaft të rënda. Shumë kajsi mund të çojnë në dispepsi, por rreziku kryesor është te gurët. Nëse ju pëlqen të hani pjesët e brendshme të gurëve të kajsisë, duhet të dini se ato përmbajnë amigdalinë, e cila formon cianid hidrogjeni në stomak. Është një helm i fuqishëm që mund të shkaktojë nauze, marramendje dhe të fikët nëse konsumohet në sasi të mëdha.

Pjepri dhe shalqiri përmbajnë shumë fibra dhe ujë, duke ju ngopur shpejt dhe duke pasur një efekt diuretik. Ndihmojnë në largimin e toksinave dhe luftojnë gjendje të tilla si celuliti dhe aknet. Janë një ndihmë e madhe kur është nxehtë, duke rivendosur ekuilibrin e ujit, i cili është gjithashtu thelbësor për një figurë dhe lëkurë të mirë.

Dardha ka një pengesë të rëndësishme: ato mund të prishin punën e zorrëve tuaja për shkak të efektit të tyre të fuqishëm kaps.

Falë përmbajtjes së ulët të sheqerit, vitaminës C dhe antioksidantëve, manaferrat e pyllit nuk do të dëmtojnë figurën tuaj. Përkundrazi, ato ndihmojnë në prodhimin e kolagjenit dhe djegien e yndyrës së tepërt.

Avokado, nga ana tjetër, nuk është një produkt që do të hani në dietë. Nganjëherë quhet “frut i gjalpit” dhe për një arsye: vlera e tij energjetike është 227 kcal. Avokadot përdoren më mirë si mbushje ose shpërndahen në sasi të vogla.

Mollët janë ndër frutat më të mira për palestër. Ata nuk kanë asnjë yndyrë dhe vlera e tyre energjetike është rreth 60-100 kcal. Mollët përmbajnë shumë fibra dhe ngopin mirë, ndërkohë që luftojnë celulitin për shkak të antioksidantëve dhe pektinave.

Përkundrazi, rrushi është ndër frutat më të këqij si për figurën tuaj ashtu edhe për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Rrushi përmban shumë sheqer, lëkura e tyre është e vështirë për t’u tretur, farat mund të bllokojnë zorrët dhe acidet në to dëmtojnë smaltin e dhëmbëve.

Grejpfruti është numri 1 në luftën kundër peshës së tepërt për shkak të cilësive të fuqishme të djegies së yndyrës . Enzimat e grejpfrutit ndihmojnë në përpunimin aktiv të kalorive. Asnjë vakt kalorifik (jo më shumë se 800 kcal) nuk do të dëmtojë figurën tuaj nëse hani gjysmë grejpfrut me të.

Bananet, megjithatë, janë fruti më “energjik”. Ata treten ngadalë dhe shkencëtarët së fundmi gjetën substanca të caktuara në to që bllokojnë aktivitetin e qelizave përgjegjëse për ndarjen e yndyrës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: