Deputeti i Partisë Demokratike, Xhelal Mziu ishte ai që ‘bashkoi’ dhe uli në një tryezë përfaqësues të dy grupeve, atë të Berishës dhe atë të Alibeajt në një drekë me rastin e fundvitit.

Ndonëse kjo drekë u komentua gjerësisht, dhe u kundërshtua nga disa zëra, Mziu sqaroi sot në emisionin ‘Frontline’ në ‘News24’, të gazetares Marsela Karapanço se kjo drekë që u mbajt dje, nuk kishte asnjë prapavijë politike.

“Ishte e domosdoshme për të pasur një bashkim të tillë se sa herë janë bashkuar grupet, kanë munguar më shumë se gjysma. Organizimi i ditës së djeshme ishte një organizim që kishte të bënte me gjithë grupin parlamentar të PD që kanë dalë nga zgjedhjet e 25 prillit. Ishin të pranishëm jo vetëm të dyja grupet, por nuk kishte mungesë në aspektin objektiv.

Ata që nuk ishin të pranishëm nuk ishin të pranishëm për arsye objektive. ishte e vështirë t’i mblidhje, por po jap disa argumente se pse nuk dështoi dreka. Nuk kam përdorur asnjë instrument kundër kolegëve të mi, pavarësisht mendimeve të tyre. Kam qëndruar luajal, dhe duke qenë një person terreni, e shoh të rëndësishme koherencën. Kjo situatë më solli në mendje që të bënim një organizim.

Ka qenë një indicie personale, duke marrë shkas nga festat e fundvitit. Edhe kur janë krishtlindjet dhe viti i ri, këto gjëra shërbejnë si instrument paqeje dhe bashkimi. Kemi bërë të tilla organizime dhe më parë. Duke qenë pjesë e këtyre organizimeve sajova të bëja një takim të tillë. Më shumë u fokusuan se kush ishte prapavija e këtij organizimi.

Iu desh nja dy ditë për të marrë vesh se kush ishte prapavija. Nuk kishte prapavija. Në një tavolinë që po rrinim në pushimin e seancës, ishim në nj kafe gjatë seancës, po komunikonim për këto organizime. I thash; kam menduar që të bëjmë një drekë me deputetët. E hodha në tryezë dhe hodha ditën e përshtatshme. Ishim 5-6 kolegë në tavolinë dhe ata e përkrahën këtë iniciativë. E vendosëm që të ishte dita e mërkurë, ra 13:00. Nuk mund të ishte një territor jashtë vendit ku banoj. Ka aludime meskine për këtë çështjes. Dua të sqaroj se pati një keqkuptim nga foltorja, se donin të bënin një drekë paralele. Unë kisha komunikuar dhe kisha dërguar festa te dy grupet. Ia kam dërguar mesazhet në grup, dh më pas ka pasur pesimizëm nga të dyja palët. Donin të dinin se kush ishte iniciatori. Pati stepje nga Rithemelimi. Por kur u bindën, atëherë u qartësuan dhe problemi i Shkodrës, se nuk do të ishte ditën e mërkurë, por të enjten. Më pas i sqarova me sms se nuk ka asnjë prapavijë. “Jeni të ftuar të gjithë”, iu thash. Ajo që thanë se; nuk e dinim se do ishte Berisha, apo jo, është e pavërtetë, pasi iu kisha sqaruar se ishin ftuar të gjithë.”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb