Ftohjet e zakonshme dhe infeksionet e tjera të frymëmarrjes janë në rritje të vazhdueshme, duke përhapur kollitje dhe teshtima, sëmundje më të rënda duke bërë që disa të raportojnë ftohjet e tyre më të këqija ndonjëherë.

Mos kini frikë, me këto këshilla kryesore ju mund të ndihmoni në luftimin e simptomave të ftohjes dhe gripit dhe të ndihmoni në fillimin e sistemit tuaj imunitar.

Profesor Ron Eccles, një ekspert i ftohjes dhe gripit dhe profesor në Universitetin Cardiff thotë: “Fillimi i ditës me një dush të nxehtë mund të lirojë sekrecionet në hundët tona pasi avujt ndihmojnë në pastrimin e sinuseve të bllokuara. Uji i ngrohtë gjithashtu mund të sjellë lehtësim për gjymtyrët me dhimbje që shpesh përjetojmë kur sëmuremi”.

Nxehtësia nga uji dhe avulli mund të ndihmojnë në hapjen e rrugëve të frymëmarrjes. Mbushja e niveleve të vitaminës C është një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të ndihmuar në fillimin e shërimit. Kjo mund të përfshijë konsumimin e portokallit, kivit ose marrjen e saj në formë shtese.

Vitamina C është studiuar për shumë vite si një trajtim i mundshëm për ftohjet, ose si një mënyrë për të ndihmuar në parandalimin e ftohjes. Studime të tjera te të rriturit kanë gjetur se gjashtë deri në tetë gram vitaminë C në ditë janë efektive.

Mjekja Dr. Sarah Brewer gjithashtu rekomandoi qëndrimin brenda dhe ngrohjen nëse ndjeni një ftohje që vjen. Ajo tha: “Nëse hunda bëhet shumë e ftohtë, këto sisteme imune nuk funksionojnë siç duhet, kështu që ju jeni më të ndjeshëm ndaj infeksionit. Qëndrimi në ambiente të mbyllura gjithashtu kufizon përhapjen e infeksionit. Nëse duhet të dilni jashtë, vishni një shall rreth hundës për ta mbajtur atë të ngrohtë dhe, nëse është e nevojshme, përdorni një llak hidratues hundës”.

Këshilla të tjera të dobishme për të ndihmuar në largimin e ftohjes tuaj më shpejt përfshijnë:

Qëndroni të hidratuar
Pushoni
Qetësoni dhimbjen e fytit
Lehtësoni dhimbjen
Pini lëngje të ngrohta
Provoni mjaltë
Shtoni lagështi në ajër
Provoni ilaçe kundër ftohjes dhe kollës pa recetë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: