Roman Abramovich është sanksionuar nga qeveria, që do të thotë se asetet e tij në Mbretërinë e Bashkuar janë ngrirë dhe ai nuk mund të udhëtojë në MB.

Pasuria dhe statusi i tij janë të konsiderueshme në këtë vend, por çfarë saktësisht ka për të humbur miliarderi rus?

Sipërmarrja e parë e biznesit të Abramovich pas përfundimit të shërbimit të tij ushtarak përfshinte prodhimin dhe shitjen e lodrave të lira plastike, përpara se të kalonte në prodhimin e gomave.
Pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, ai u bashkua me oligarkun Boris Berezovsky, i cili ishte i afërt me Presidentin Jelcin, dhe ata hynë në industrinë private në zhvillim të naftës. Më pas, biznesmenët blenë Sibneft (tani Gazprom Neft, një degë e gjigantit shtetëror të energjisë Gazprom) për rreth 120 milionë funte, në atë që kritikët pretendojnë se ishte një ankand i manipuluar.

Abramovich

Kur Berezovsky iku në mërgim pas një mosmarrëveshjeje me Presidentin Putin në vitin 2000, Abramovich fitoi aksionet e tij dhe mori kontrollin e biznesit. Në vitin 2005, Abramovich shiti Sibneft te Gazprom në një marrëveshje të diskutueshme.
Në librin e saj ” Njerëzit e Putinit” , Catherine Belton sugjeron se Abramovich nuk kishte zgjidhje tjetër veçse t’i shiste “kapitalizmit të ri të KGB”. Belton shkruan se Sibneft u “gëlltiti nga shteti ndërsa Kremlini vazhdoi përpjekjet e tij për të marrë kontrollin e sektorit strategjik të energjisë”.

Ndryshe nga oligarkët e tjerë, të cilët përfunduan në burg ose internim, Abramovich doli nga marrëveshja një njeri shumë i pasur. Shitja e Sibneft i dha atij rreth 7.5 miliardë paund. Ai gjithashtu shiti aksione në kompaninë ajrore Aeroflot dhe biznesin e aluminit Rusal për rreth 3 miliardë paund.
Ndërsa më i njohur në MB për pronësinë e tij të Klubit të Futbollit Chelsea , burimi kryesor i pasurisë së tij është 28.6 për qind e aksioneve të tij në prodhuesin global të çelikut Evraz.

Evraz është i listuar në bursën e Londrës. Sir Michael Peat, një ish-sekretar privat kryesor i Princit të Uellsit, ishte drejtor i biznesit për nëntë vjet deri në dorëheqjen e tij në ditën kur Ukraina u pushtua.
Eugene Tenenbaum, një ndihmës i ngushtë i Abramovich, ulet në bord. Rregullat e kompanisë thonë se bordi nuk mund të mblidhet pa praninë e një drejtori që është emëruar nga Abramovich. Grupi ka fabrika në Rusi, Republikën Çeke, Kazakistan dhe Portland, Oregon. Fabrika e SHBA-së prodhon armaturë të kategorisë ushtarake për tanke dhe automjete të blinduara dhe ka furnizuar ushtrinë amerikane. Evraz mohon të ketë prodhuar çeliku për përdorim ushtarak në Rusi.

Evraz raportoi “rezultate të jashtëzakonshme financiare” për vitin 2021, pasi çmimet e çelikut u rritën pas pandemisë së koronavirusit, por çmimi i aksioneve të tij është luhatur jashtëzakonisht që kur Rusia pushtoi Ukrainën dhe biznesi rrezikon të bjerë nga FTSE 100.

Robert Watts i The Sunday Times Rich Lis t thotë se vlera e zotërimit të Abramovich në Evraz ishte ulur pothuajse 2.4 miliardë paund që nga maji 2021. Dje në mëngjes ato kishin vlerë rreth 380 milionë funte.
Abramovich kishte zotëruar aksionet përmes një kompanie të regjistruar në Ishujt e Virgjër Britanikë, por i transferoi ato në llogarinë e tij personale në një adresë në Moskë muajin e kaluar, ndoshta me shpresën për t’i mbrojtur ata nga sanksionet. Abramovich zotëron gjithashtu rreth 2 për qind të aksioneve në Norilsk Nickel, të cilat ai i zotëron nëpërmjet një kompanie offshore të regjistruar në Qipro. Vlera e asaj prone ka qenë gjithashtu subjekt i paqëndrueshmërisë së madhe që nga pushtimi.
Në vitin 2011, Abramovich deklaroi se kishte 16 prona në mbarë botën: shtatë në MB, katër në Rusi, dy në SHBA dhe tre në Francë.

Sot ai ka të paktën 70 prona në MB – shumë të lidhura me pronësinë e tij të Chelsea – me vlerë rreth 500 milionë £ dhe një portofol në mbarë globin me vlerë të paktën 500 milionë funte të tjera.

Prona e tij më e vlefshme në Londër është një rezidencë me 15 dhoma gjumi në Kensington Palace Gardens. E vendosur pranë ambasadës ruse, ajo u ble në vitin 2009 për 90 milionë funte dhe pas rinovimeve të shumta ka një vlerë të vlerësuar prej 150 milionë funtesh.

Time

Ai gjithashtu ka një apartament nën çati trekatëshe në kullën e Chelsea Waterfront, e cila është projektuar nga arkitekti Sir Terry Farrell. Apartamenti u ble për 30 milionë funte në vitin 2018 dhe ka pamje 360 gradë përgjatë Thames dhe direkt mbi Stamford Bridge, stadiumin e Chelsea.

Një burim i tregut të pronave tha: “Ai shpenzoi rreth 10 milionë funte për apartamentin nën çati, duke përfshirë masat e sigurisë, si xhami antiplumb. Por unë nuk mendoj se ai ka kaluar ndonjëherë një natë atje.”
Kur u divorcua nga gruaja e tij e dytë, Irina, në vitin 2007, Abramovich mësohet se i kishte transferuar asaj disa prona si pjesë e një marrëveshjeje prej 155 milionë funtesh. Sipas raporteve, këto përfshijnë një pronë prej 18 milionë £, 450 hektarë në West Sussex; një rezidencë prej 28 milionë funtesh në sheshin Eaton dhe një shtëpi gjeorgjiane pesëkatëshe me vlerë 10 milionë funte në sheshin Chester, si dhe vila në Paris dhe St Tropez.

Që nga marrja e nënshtetësisë izraelite në vitin 2018, Abramovich ka blerë një pronë prej 2.3 hektarësh në Herzliya, një lagje në veri të Tel Avivit, për rreth 52 milionë funte. Më parë ai bleu një hotel buzë detit në lagjen Neve Tzedek të qytetit për 17 milionë funte dhe një bllok zyrash pesëkatëshe në bregdetin e Tel Avivit për rreth 46 milionë funte.
Në Cote d’Azur të Francës, Abramovich zotëron Chateau de la Croe mbresëlënëse, ku dikur jetonin Duka dhe Dukesha e Windsor. Ai u ble nga Abramovich në 2001. Ai ka shpenzuar 30 milionë funte për rinovime dhe vlerësohet në 100 milionë funte.

Cote

Në Shtetet e Bashkuara, Abramovich zotëron një fermë prej 200 hektarësh pranë Aspenit në Kolorado. Ai shpenzoi 38 milionë funte për një pronë me 11 dhoma gjumi me pamje nga Malet Shkëmbore, si dhe një pronë tjetër pranë resortit Snowmass Village në vitin 2008.

Ai më parë zotëronte një nga rezidencat më të mëdha private të Manhattan-it, një kombinim i tre shtëpive të qytetit në Upper East Side, por që atëherë thuhet se ia ka shitur pronën ish-gruas së tij, Dasha, për rreth 71 milionë funte.

Abramovich gjithashtu zotëron një pronë prej 70 hektarësh në ishullin e Karaibeve të St Barts, të cilën ai e pagoi 68.5 milionë funte në vitin 2009, sipas raporteve.

Shtrirja e pronësisë së tij në Rusi është e paqartë. Është raportuar se kompania e tij holding, Millhouse Capital, zotëron më shumë se 760 milionë funte asete, duke përfshirë Four Winds Plaza, një zyrë dhe bllok banimi në rrugën Tverskaya të Moskës, të cilën kompania e Abramovich e bleu për 280 milionë funte në 2013. Muajin e kaluar, kompania u bë pronare e hotelit Kristall në qytetin turistik Gelendzhik të Detit të Zi.
Pronësia e Chelsea nga Abramovich është arsyeja pse ai është më i njohuri nga të gjithë oligarkët miliarderë që kanë dalë nga ish-Bashkimi Sovjetik.

Blerja e klubit në 2003 i dha atij famë të menjëhershme dhe ai u bë fytyra e pranueshme e parave të reja ruse. Ndër ata që kanë pranuar mikpritjen e klubit gjatë mandatit të Abramovich janë Michael Gove, ministri i kabinetit, i cili mori biletat e ndeshjeve në 2014 dhe 2016.

Abramovich është aksioneri i vetëm i Fordstam Ltd, kompania mëmë e Chelsea FC plc. Gjatë viteve ai ka vënë 1.5 miliardë paund nga paratë e tij në Fordstam , në fakt duke i dhënë para vetes hua. Llogaritë e Chelsea-t 2020-21 tregojnë një humbje prej 145 milionë funte pas tatimit dhe thonë se “kompania mbështetet në Fordstam Ltd për mbështetjen e saj të vazhdueshme financiare”.
Vlerësimi prej 3 miliardë funtesh i Chelsea përfshin asetet e mëdha të pronave të mbajtura nga Fordstam. Kur Abramovich po planifikonte të rindërtonte Stamford Bridge, ai bleu dhjetëra prona afër stadiumit – dyqane, restorante, banesa dhe hotele – me synimin për të minimizuar kundërshtimin lokal ndaj aplikimit të tij të planifikimit.

Sta

Chelsea tani zotëron një portofol pronash multimilionëshe në Fulham, një nga lagjet më të shtrenjta të Londrës. Asetet përfshijnë një apartament prej 8.75 milionë funte në Cheyne Terrace si dhe stadiumin Kingsmeadow, ku luajnë Chelsea Women.

Pranë terrenit stërvitor të Chelsea FC në Cobham, Surrey, Abramovich zotëron një shtëpi prej 2 milion £ përmes Stamford Bridge Projects Ltd, e cila përfundimisht është në pronësi të Fordstam.
Abramovich ka grumbulluar një koleksion të “lodrave për djem” që besohet të jetë me vlerë 1.2 miliardë paund, duke përfshirë avionë privatë, helikopterë, supermakina dhe një nga superjahtet më të mëdha në botë.

Kur ai dorëzoi superjahtin 162 metra, Eclipse, në vitin 2010, ai ishte më i madhi në botë. Sipas raporteve, ajo ka nëndetësen e saj, një sistem zbulimi të raketave të shkallës ushtarake, dy pishina, dy helikopterë dhe vlen rreth 330 milionë funte.

Anija prej 13,564 tonësh, e cila ka 18 kabina për mysafirë dhe një ekuipazh prej 70 vetash, së fundi u ankorua për më shumë se dy muaj në Karaibe, në St Maarten në ishujt Leeward, por u nis nga ishulli holandez muajin e kaluar .

Ai u nis për në ujërat ndërkombëtare, ndërkohë që autoritetet gjetkë kanë marrë kontrollin e jahteve të tjera në pronësi të aleatëve të Putinit. Helikopteri privat i Abramovich është parë gjithashtu në Karaibe javët e fundit.

Një tjetër nga superjahtet e Abramovich, Solaris , lundroi nga Barcelona të martën pasi iu nënshtrua riparimeve të fundit. Duke mbajtur një flamur Bermudan, Solaris është 140 metra i gjatë dhe vlerësohet në 357 milionë funte. Një jaht i tretë, Sussurro, (“pëshpëritje” në italisht) është 50 metra i gjatë dhe vlen pak më pak se 20 milionë funte.
Abramovich udhëton aq shpesh sa në një intervistë të rrallë më shumë se një dekadë më parë, ai u pyet se ku e konsideronte shtëpinë dhe u përgjigj: “Unë jetoj në një aeroplan”.
Flota e oligarkut raportohet të përfshijë një Boeing 787-8 Dreamliner prej 264 milionë £, avioni privat më i shtrenjtë në botë. Avioni duket se ka fluturuar mes Moskës dhe Dubait të premten e kaluar.

Jht

Abramovich ka pasur gjithashtu një Boeing 767, i cili u mbiquajt “The Bandit” për shkak të dizajnit të tij, me vija të errëta të pjerrëta që shtriheshin nën kabinë.

Një tjetër prej avionëve privatë të oligarkut – një Gulfstream më i vogël që thuhet se vlen 50 milionë £ – është regjistruar së fundmi duke fluturuar në Rusi, Azerbajxhan dhe, vetëm disa ditë më parë, në Turqi.

Abramovich ka gjithashtu një flotë makinash sportive të vlerësuara me vlerë 16 milionë funte, duke përfshirë një Ferrari FXX, një nga vetëm 30 të ndërtuara, dhe një Bugatti të bërë me porosi, si dhe një palë limuzina antiplumb, një Maserati me botim të kufizuar, një Aston Martin, një Lamborghini dhe një Porsche.

Mak

Abramovich është bërë gjithashtu një lojtar i madh në tregun e artit, me një koleksion që vlerësohet të jetë rreth 300 milionë funte. Blerjet e tij të raportuara kanë përfshirë Lucien Freud’s Benefits Supervisor Sleeping , një pikturë e Sue Tilley e cila kushtoi 17.2 milion £, në 2008.
Oligarku ndau pasionin e tij për artin me gruan e tij të tretë, Dasha Zhukova, një koleksioniste arti 15 vjet më e vogël se ai me të cilën kishte dy nga shtatë fëmijët e tij.

Abramovich u martua për herë të parë në 1987, përpara se të bënte pasurinë e tij. Martesa me Olga Yurevna Lysova zgjati tre vjet.

Menjëherë pas kësaj, në vitin 1991, ai u martua me Irina Vyacheslavovna Malandina, një ish-stjuardese e Aeroflot, me bazë në Londër. Kjo martesë zgjati 16 vjet dhe gjatë kohës kur Abramovich fitoi pasurinë e tij në bumin rus të privatizimit.

Çifti kishte pesë fëmijë përpara se të divorcohej në Moskë në vitin 2007, me Malandina thuhet se mori një marrëveshje me vlerë 155 milionë funte.

Detajet e sakta kanë mbetur sekrete, por mësohet se marrëveshja ishte bërë nga një shumë e madhe dhe pronësia e katër shtëpive të tyre. Fëmijët e Malandina me Abramovich përfshijnë Anna, tani 30, një e diplomuar për filozofi që jeton në Nju Jork; Arkadiy, 28, një biznesmen me interesa financiare në Rusi dhe Londër; Sofia, 27, një ish-studente marketingu që ka 66,000 ndjekës të stilit të saj të jetesës luksoze në Instagram; Arina, 21 vjeçe, një kërcyese sfilatesh; dhe Ilya, 19 vjeç, besohet se ishte student.

Sofia, e cila kohët e fundit ka ngarkuar fotografi nga një festë në St Barts, ndau një postim në Instagram duke zëvendësuar fjalën “Rusi” me “Putin” në fjalinë “Rusia dëshiron një luftë me Ukrainën”.

Ajo shkroi: “Gënjeshtra më e madhe dhe më e suksesshme e propagandës së Kremlinit është se shumica e rusëve qëndrojnë me Putinin”.

Jetët e hershme të fëmijëve Abramovich janë shumë të ndryshme nga ajo e përjetuar nga babai i tyre. Abramovich ishte jetim në moshën tre vjeçare.

Nëna e tij vdiq kur ai ishte foshnjë dhe babai i tij vdiq menjëherë pas një aksidenti, kështu që ai u rrit nga xhaxhai i tij, Abram. Ai u rrit në veri të Rusisë, përpara se të transferohej në kryeqytetin rus.

Gruaja e tretë e Abramovich, Zhukova, ishte e pasur në mënyrë të pavarur. Vajza e një manjati rus të naftës, ajo lindi në Moskë dhe u rrit në Los Anxhelos. Ata njoftuan se do të ndaheshin në vitin 2017, pasi ishin bashkë për rreth një dekadë. Ata kishin dy fëmijë, të dy të lindur në SHBA.

Aaron Alexander është 12 vjeç dhe Leah Lou është tetë. Zhukova jeton në New York City.

Kur ishin çift, Abramovich dhe Zhukova themeluan Muzeun Garage të Artit Bashkëkohor në Moskë. Muzeu ka një njoftim në faqen e tij të internetit, duke thënë se ka mbyllur ekspozitat e tij “derisa tragjedia njerëzore dhe politike që po shpaloset në Ukrainë të pushojë”, duke shtuar: “Ne jemi kategorikisht kundër çdo dhe të gjitha veprimeve që mbjellin ndarje dhe krijojnë izolim. Ne e shohim veten si pjesë e një bote më të gjerë të pandarë nga lufta.”

Gru

Abramovich që atëherë është lidhur në mënyrë romantike me Diana Vishneva, një balerinë ruse, por nuk dihet nëse ai është në një lidhje. Abramovich është bërë një nga të mbijetuarit më të mëdhenj të oligarkisë postkomuniste të Rusisë duke u bërë i dobishëm për Putinin dhe duke shmangur lëkundjen e varkës.

Abramovich ishte një person i brendshëm i Kremlinit – i afërt me Berezovsky dhe Yeltsin – përpara Putinit. Alexander Litvinenko, ish-spiuni rus që u vra nga helmimi nga rrezatimi në Londër, pretendoi se Abramovich në mënyrë efektive e verifikoi Putinin për detyrën e presidentit.

Kur Berezovsky miratoi një profil shumë të lartë publik, Jelcinët thuhej se i ishin drejtuar Abramovich për ndihmë të matur.

Litvinenko sugjeroi se oligarkët e Rusisë donin të shikonin një pasardhës të mundshëm të Jelcinit: “Z. Abramovich kishte kontakte të mira me Putinin përpara se Putini të ishte President”, tha Litvinenko për The Times në 2004.

“Oligarku rus zgjedh njerëzit që do të jenë president. Në vitet 1997-98 zoti Abramovich ishte personi më i mirë që i kontrolloi këta kandidatë për të qenë president.

Abramovich u bë guvernator i Chukotka, një rajon i largët lindor i Rusisë, në vitin 2001, duke vënë shuma të mëdha të parave të tij në projekte publike.

Reputacioni i Abramovich u rrit kur ai mundi Berezovskin në një betejë të hidhur në Gjykatën e Lartë në Londër mbi prishjen e marrëdhënieve të tyre korporative. Figura e Putinit u shfaq e madhe në procese.

Në gjykimin e saj, zonja Justice Gloster hodhi poshtë pretendimet e Berezovsky dhe e shpalli atë një dëshmitar jo të besueshëm. Ajo e gjeti Abramovichin përgjegjës dhe të vërtetë dhe arriti në përfundimin se ai kishte ndikim me presidentin rus.

“Z. Abramovich gëzonte marrëdhënie shumë të mira me Presidentin Putin dhe të tjerët në pushtet në Kremlin,” tha ajo në gjykimin e saj.

“Ishte gjithashtu e qartë se zoti Abramovich kishte akses të privilegjuar me Presidentin Putin, në kuptimin që ai mund të organizonte takime dhe të diskutonte çështjet me të”.

Kur Ministria e Brendshme vonoi rinovimin e vizës së investitorit të Abramovich në vitin 2018 pas helmimeve në Salisbury, ai filloi të lirojë lidhjet e tij me MB. Ai tani ka nënshtetësi izraelite dhe portugeze dhe viziton MB-në rrallë./The Times

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: