Uebsajtet e administratës gjermane, duke përfshirë kompanitë dhe aeroportet, janë shënjestruar nga sulmet kibernetike, sipas Agjencisë Federale të Sigurisë Kibernetike.

Agjencia është informuar për “sulmet me refuzim të shërbimit) aktualisht në progres kundër objektivave në Gjermani”, tha një zëdhënës.

“Objektivat individuale në sektorin financiar” dhe vendet e qeverisë federale u sulmuan gjithashtu, pa pasoja të mëdha në këtë fazë.

Sulmet e mohimit të shërbimit përfshijnë synimin e një sistemi kompjuterik duke e mbushur atë me mesazhe ose kërkesa për lidhje.

Grupi mediatik Handelsblatt raportoi se sulmet ishin një hakmarrje ndaj Berlinit që miratoi vendosjen e tankeve Leopard 2 në Ukrainë.

Megjithatë, identifikimi i qartë se nga vjen një sulm si ky, është e vështirë.

Gjermania është shënjestruar disa herë në vitet e fundit nga sulmet kibernetike nga Rusia, duke përfshirë një në 2015 që përfshinte Bundestagun, dhomën e ulët të parlamentit gjerman dhe zyrën e ish-kancelares Angela Merkel.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: